Konta internetowe są bezpieczne, wygodne i powszechnie używane. Jak każde rozwiązanie, mają też swoje wady, a jedną z nich jest podatność na specyficzne zagrożenia. Jednak jak to zwykle bywa najsłabszym elementem systemu zabezpieczeń człowiek. Co więc robić, aby bezpiecznie korzystać z konta internetowego w banku? Na co uważać i na jakie rodzaje oszustw możesz trafić?

Phishing, smishing, vishing…

Na początek zajmijmy się popularnymi, a jednocześnie zaawansowanymi i wyjątkowo perfidnymi sposobami wyłudzania danych do banku. Być może słyszałeś już o pojęciu phishing. Teraz doszły do niego również smishing oraz vishing. Pierwsza metoda oznaczania oszustwa wykonywane za pomocą maila, druga dotyczy SMS-ów, a trzecia rozmowy telefonicznej.

Jak im się nie dać i bezpiecznie korzystać z konta internetowego? Pewnego pięknego dnia możesz dostać wiadomość od Twojego banku, w której znajdzie się informacja, że musisz zalogować się na podany link, zadzwonić pod podany numer albo wysłać SMS-a, by np. odblokować konto. W takiej wiadomości trzeba podać dane logowania, PIN albo inne wrażliwe info. Proces jest często bardzo profesjonalnie przygotowany i wygląda na pierwszy rzut oka wiarygodnie. Jak więc się przed tym bronić? Skąd masz wiedzieć, kiedy pisze do Ciebie bank, a kiedy oszust?

Odpowiedź jest prosta i powinien poznać ją każdy: najzwyczajniej w świecie bank NIGDY nie wyśle do Ciebie prośby o podanie hasła czy PIN-u. A jeśli musisz kontaktować się z bankiem, zawsze korzystaj z telefonów i maili podanych na stronie oficjalnej albo po zalogowaniu do konta.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na „kłódkę” i certyfikat „https”, które znajdziesz obok adresu strony. Potwierdzają one wiarygodność witryny.

Ustawiaj bezpieczne hasło

Prosta i podstawowa metoda, a jednocześnie najbardziej ignorowana – bezpieczne hasło do konta. Powinno być długie, skomplikowane i niepowtarzalne. Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego w banku? Nigdy nie stosować tego samego hasła do maila, Facebooka, ulubionego forum i konta bankowego!

Aktualizacje oprogramowania

Włamywacz łatwiej dostanie się na posesję, gdy w Twoim płocie jest dziura, a okno się nie domyka. Tak samo wirus łatwiej opanuje Twój komputer, gdy masz dziurawe oprogramowanie. Pamiętaj o tym, by zawsze korzystać z możliwie aktualnych wersji oprogramowania. Dzięki temu Twój komputer lub telefon będą bezpieczniejsze, a co za tym idzie – również konto bankowe będzie lepiej chronione.

Nieznane sieci wifi i nieznane urządzenia

Czy dałbyś kilkaset złotych nieznanej osobie, aby poszła za Ciebie na zakupy? Zapewne nie, bo trudno mieć tyle zaufania do obcych. Wielu internautom za to całkiem łatwo przychodzi pełne zaufanie do sieci wifi założonej przez nieznanego administratora.

Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego w banku? Nie wchodzić na nie za pośrednictwem nieznanych sieci i nie robić tego na nieznanych urządzeniach. Jest mnóstwo sposobów na wyciągnięcie haseł i loginów tymi drogami.

Podmiana danych do przelewu

Przy wykonywaniu danych do przelewu warto dwa razy sprawdzić, czy dane są prawidłowe przed zatwierdzeniem transakcji. Dotyczy to również sytuacji, w której skopiowałeś wszystkie dane kontrahenta z podesłanego pliku. A właściwie dotyczy to przede wszystkim takiej sytuacji.

Zdarzają się wirusy, które… podmieniają nr konta na inny w trakcie kopiowania. To oznacza, że sam wykonasz przelew na konto złodzieja, a w dodatku zatwierdzisz go za pomocą swoich jednorazowych kodów.

Limity przelewów

Co jeszcze można zrobić, aby bezpiecznie korzystać z konta internetowego w banku? Warto ustawić limity – ograniczyć ilość wypłat z bankomatów i maksymalnej kwoty takich transakcji. Można też wprowadzić restrykcyjne limity na płatności zbliżeniowe. Dzięki temu masz pewność, że po stracie karty nieuczciwy znalazca nie zaszaleje w markecie na Twój koszt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here