W sieci można znaleźć artykuły o tym, jak ludzie stracili pracę, gdy pracodawca sprawdził ich konto społecznościowe – zwykle na Facebooku. Co było powodem? Najczęściej ordynarne zachowanie albo chamskie krytykowanie pracodawcy. Czasem wakacyjny wyjazd w ramach L4 albo inne dość istotne mijanie się z prawdą. Czy pracodawca ma prawo do oglądania Twoje profilu? Może nie jest to zbyt eleganckie, ale tak – zdecydowanie jest to w pełni legalne. A co ważniejsze, jest to często praktykowane. Twoje konto może przejrzeć zarówno aktualny, jak i przyszły szef w ramach procesu rekrutacji. Co zrobić, żeby nie ryzykować złymi opiniami i czuć się swobodnie? Jak ukryć Facebooka przed pracodawcą i innymi niepożądanymi oglądającymi?

Ustawienia prywatności

Podstawowym sposobem na kontrolowanie tego, co kto może zobaczyć na Facebooku są ustawienia prywatności. Aby je znaleźć, kliknij trójkącik w górnym prawym rogu po zalogowaniu do FB. Gdy rozwinie się menu, wejdź w „Ustawienia”. Po lewej stronie znajdziesz zakładkę „Prywatność”.

Co ciekawego można tu zmienić? Wszystkie opcje są dość dobrze opisane, więc powinieneś bez problemu się odnaleźć w licznych ustawieniach. Określ, kto może czytać Twoje przyszłe posty, oglądać Twoją listę znajomych lub dodawać Cię do znajomych i wyszukiwać na Facebooku czy za pośrednictwem Google. Jak ukryć Facebooka przed pracodawcą z maksymalną skutecznością? Oczywiście przestawiając wszystkie opcje na dostępność jedynie dla znajomych lub tylko dla siebie. W tym celu należy kliknąć „edytuj” obok wybranej opcji.

Jeżeli chcesz mieć jeszcze większą pewność, że konkretna osoba nie wejdzie na Twojego Facebooka, możesz dodać ją do listy kont zablokowanych. Zakładka „Blokowanie” również znajduje się w Ustawieniach. Aby zablokować użytkownika, wystarczy dodać jego imię i nazwisko lub adres e-mail do listy.

Ustawienia podczas publikacji

Być może zależy Ci na tym, aby tylko jeden post nie był widoczny dla wszystkich? W takim razie pamiętaj, że możesz wybrać odpowiednią opcję podczas publikowania nowych treści. Nieważne, czy wrzucasz nowe zdjęcie czy kontrowersyjną opinię, za każdym razem możesz ukryć posta na Facebooku przed pracodawcą, wybierając dostępność. Domyślnie jest ona ustawiona na „Publiczne”. Gdy klikniesz w ten napis, pojawią się inne możliwości, łącznie z opcją wyboru konkretnych znajomych lub publikacji całkowicie prywatnej („Tylko ja”).

Dodawanie treści z głową

Niezależnie od tego, jakie ustawienia prywatności wybierzesz, najbezpieczniejszym sposobem na ochronę prywatności jest… rozsądek. Społeczeństwo zachłysnęło się portalami społecznościowymi, a użytkownicy w każdym wieku publikują ogromne ilości danych, często bardzo prywatnych, bez większego zastanowienia. Tymczasem to, co dziś wydaje się zabawnym postem, za kilka lat może się okazać powodem, by Cię oczernić lub przynajmniej zrezygnować z zapraszania na rozmowę kwalifikacyjną. Czy to oznacza, że portale społecznościowe są złe? Nie. Każdy powinien móc publikować co tylko mu się podoba. Warto jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji i z tego, jak dobrze widoczne są publiczne posty dla innych internautów.

Rozsądne i ograniczone korzystanie z portali społecznościowych sprawi, że nie będziesz musiał zadawać pytania jak ukryć Facebooka przed pracodawcą lub co zrobić, by współpracownicy nie mogli Cię znaleźć na FB. A kontrowersyjne zdjęcia czy filmy możesz przesyłać w wiadomościach prywatnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here