Jak zapanować nad swoimi finansami- 5 prostych sposobów.

Jeśli wiecznie masz problem z domknięciem swojego miesięcznego budżetu i odnosisz wrażenie, że pieniądze przeciekają Ci przez palce, wcale nie oznacza to, że masz pecha, pieniądze się Ciebie nie trzymają i to się nigdy nie zmieni. Pora dokonać zmian w sposobie myślenia, a wtedy zmieni się wszystko.

Tak naprawę większość osób borykających się z problemami finansowymi, nawet spotkało się z określeniem «inteligencja finansowa», a to właśnie jest klucz do sukcesu. Powoli krok po kroku musisz nauczyć się efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi, a Twoja sytuacja finansowa zdecydowanie się poprawi. Aby tego dokonać, zacznij od wdrożenia kilku prostych rozwiązań.

1. Poznaj średnią swoich miesięcznych wydatków.

Większość z nas wie jedynie, jaką sumą przychodów dysponuje miesięcznie. To nie wystarczy. Aby pod koniec miesiąca wyjść na plus, musisz dokładnie wiedzieć, na co wydajesz. Rozpisz na kartce lub na komputerze dokładną strukturę swoich wydatków. Zacznij od tych najpoważniejszych- opłaty za mieszkanie i media, ewentualne raty kredytów itp. A następnie wyodrębnij zakupy podzielone na kategorie- jedzenie, odzież, środki czystości. Następnie przez miesiąc zbieraj paragony ze sklepów i przeanalizuj, na co dokładnie wydałaś swoje pieniądze.

Przydatne informacje!  Pożyczka przez Internet: sprawdź zanim weźmiesz. Niezależne źródło informacji zawsze się przyda, szczególnie jeżeli mowa o pożyczce.

Z reguły zaskakuje nas fakt, jak dużo wydaliśmy na rzeczy zbędne. Taka analiza znacznie ułatwia pozbycie się niepotrzebnych wydatków. Warto ją wykonać i to jak najszybciej.

2. Nigdy nie wydawaj pieniędzy «na pokaz».

Przypodobanie się lub zaimponowanie komuś kosztem poważnego naruszenie swojego domowego budżetu, nie jest najlepszym pomysłem. Nie buduj swojej wartości na tym, jak drogie były Twoje ubrania, czy w jak drogiej restauracji widział Cię sąsiad lub kolega z pracy. Nie warto patrzeć na swoje życie przez pryzmat opinii innych ludzi. Twoja wartość nie zależy od tego, jakie nosisz buty i jakiego masz smartfona.

3. Miej cel.

Jeśli całe lata o czymś marzyłaś, ale jakoś nie udało Ci się odłożyć pieniędzy, to znaczy, że nigdy tak naprawdę nie ustaliłaś sobie celu, do którego będziesz dążyć. Zamiast zaraz spisywać swoje marzenia na straty, myśląc «to nie dla mnie», «na to trzeba majątku», «tak to mogą bogaci», lepiej przeznacz swój czas na ustalenie konkretnego celu i ułożenie planu jego realizacji. Podstawą jest ustalenie, jakiej kwoty potrzebujesz na realizację celu, na przykład zakup samochodu, czy wymarzoną podróż. Łatwiej będzie zrezygnować z rzeczy zbędnych, takich jak codzienna kawa na mieście, czy wieczorne piwo przed telewizorem, jeśli zaczniesz dawać sobie sprawę, że każda z tych pozornie niewielkich oszczędności dzień po dniu przybliża Cię do upragnionego celu.

https://racoongo.com/

Poszukaj też alternatywnych źródeł dochodu- być może 3 wieczorne godziny codziennie spędzone przed telewizorem da się zastąpić jakąś formą działalności zarobkowej? Pomyśl o tym. Zamiast marudzić, że się nie da, postaw sobie realny cel i zacznij działać.

4. Dodatkowe wydatki, dodatkowy zarobek.

Jeśli chcesz kupić coś ekstra, ponad Twoje ustalone wydatki, nie nadwyrężaj swojego budżetu, ani tym bardziej się nie zapożyczaj. To zła droga. Pomyśl lepiej, w jaki sposób te potrzebne Ci dodatkowe pieniądze zarobić. Możliwości naprawdę nie brakuje, trzeba tylko zacząć konsekwentnie działać.

5. Nigdy nie kupuj pod wpływem emocji.

Niestety emocje to zły doradca finansowy. Dlatego, zanim ulegniesz jakiemuś ładnemu ciuchowi, który spontanicznie przymierzyłaś w sklepie, lub kupisz kolejny gadżet elektroniczny, choć masz ich w domu już mnóstwo, ochłoń. Idź do domu i najpierw spokojnie zastanów się, czy ta rzecz, oby na pewno jest Ci potrzeba. Jeśli faktycznie tak, to następnego dnia idź po nią do sklepu. Badania dowodzą jednak, że aż 80% rzeczy kupowanych pod wpływem emocji, okazuje się nam całkowicie zbędna. Warto więc odczekać chwilę trzeźwo podejść do sprawy, a nie narażać się na niepotrzebne wydatki.

Inteligencja finansowa to przede wszystkim umiejętność analizy swojego budżetu i oszczędzanie. Jeśli nie nauczysz się efektywnie oszczędzać, to nigdy nie będziesz mieć komfortu finansowego. Wiele osób myśli, że na stan ich portfela w największej mierze, ma wpływ to, ile zarabiają. To błąd. Najważniejsze jest w gruncie rzeczy to, ile wydajesz. Bez grosza na koniec miesiąca możesz być, zarówno zarabiając kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Roztrwonić można każdą kwotę. Pamiętaj, że ludzie bez problemów finansowych to ci, którzy wydają mniej, niż zarabiają, bez względu na kwotę, jaka co miesiąc wpływa na konto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here