Warszawa: jak znaleźć pracę po studiach

Warszawa to największy ośrodek akademicki w Polsce i jeden z największych w Europie. W stolicy działa kilkadziesiąt uczelni wyższych, w tym tak prestiżowych jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego czy Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Każdego roku na kilkuset kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich kształci się 235 tys. studentów (zgodnie z wyliczeniami Polskiego Instytutu Ekonomicznego). Rzesza wykwalifikowanych absolwentów zasila kadry stołecznych firm. Taka sytuacja oznacza jednak dużą konkurencję na rynku pracy dla osób tuż po studiach. Jak się wybić spośród setek kandydatów z tymi samymi kwalifikacjami? Od czego zacząć szukanie w Warszawie pracy?

Pierwsza praca po studiach w Warszawie – od czego zacząć?

Pierwsza praca po studiach nie zawsze jest spełnieniem marzeń – choć nie warto się zniechęcać. W idealnej sytuacji tuż po odebraniu dyplomu – a nawet jeszcze w trakcie studiów! – dostajesz pracę w swojej dziedzinie, dzięki czemu możesz zacząć budować swoją karierę, sprawdzić się, zweryfikować, czy tego typu ścieżka zawodowa na pewno jest dla Ciebie.

Dlatego pierwszym krokiem, jaki warto wykonać, jest udanie się do biura karier swojej uczelni i zapytanie o staże, praktyki oraz oferty pracy. Staże i próbne etaty zwykle nie są wysoko płatne, pamiętaj jednak, że najlepszym stażystom i absolwentom przyjmowanym na próbę często proponuje się stały etat, jest więc o co walczyć.

Udaj się także do wspomnianego urzędu pracy – pamiętaj, że w Warszawie działa kilka oddziałów, obsługujących mieszkańców poszczególnych dzielnic. W urzędzie uzyskasz informację na temat stypendiów i dodatków finansowych. Oczywiście znajdują się tam także oferty – warto je przejrzeć.

Jeśli nie możesz znaleźć pracy w Warszawie w swojej specjalizacji, bądź elastyczny. Kontynuuj poszukiwania, ale rozejrzyj się także za posadami dorywczymi. Od zaraz znajdziesz w Warszawie pracę w transporcie – jako kurier, dostawca, przewoźnik osób, handlu – jako kasjer, magazynier sprzedawca, gastronomii – w charakterze kelnera, barmana, pomocy kuchennej, w usługach opiekuńczych – poszukiwane są między innymi opiekunki do dzieci, w usługach ochroniarskich, a także np. jako portier / recepcjonista.

Co więcej, poświęć czas na przygotowanie bardzo dobrego CV – możesz skorzystać z kreatora (darmowy znajdziesz np. na praca.pl – żeby uzyskać do niego dostęp, musisz się zarejestrować, niemniej to także jest bezpłatne). Jako absolwent możesz nie mieć żadnego doświadczenia zawodowego – dlatego wspomnij w CV o innych aktywnościach, np. praktykach w renomowanej firmie, zajmowanych funkcjach w organizacjach studenckich, zaangażowaniu w projekty non-profit. Zaznacz także, jeśli zdobyłeś jakieś nagrody lub wyróżnienia – w chwaleniu się w CV nie ma niczego złego.

W czasie studiów z pewnością miałeś zajęcia językowe – dlaczego więc nie zaczniesz przeglądać także ofert w języku, którego się uczyłeś? Wielu absolwentów z góry odrzuca ogłoszenia o pracę po angielsku czy niemiecku. Tymczasem w Warszawie działa bardzo wiele międzynarodowych firm, chętnie przyjmujących młode talenty. Pozbądź się obaw i aplikuj, a jeśli czujesz się niepewnie – jak najszybciej zapisz się na kurs lub ćwicz dany język z rodziną i znajomymi. Praca w międzynarodowym środowisku ma wiele korzyści, zaczynając od zwykle wyższego wynagrodzenia, przez często oferowaną możliwość delegacji zagranicznych, po po prostu bogatsze doświadczenie dzięki kontaktowi z różnymi podejściami, kulturami, technologiami importowanymi z zagranicy itp.

Ogłoszenia o pracę: Warszawa – gdzie ich szukać?

Nie wpisuj do wyszukiwarki słów: praca Warszawa – szukanie ofert w ten sposób jest czasochłonne i mało efektywne. Zamiast tego skorzystaj z renomowanej platformy rekrutacyjnej. Tego typu witryny skupiają wiele ogłoszeń i pozwalają na ich filtrowanie. Np. na praca.pl oferty pracy w stolicy znajdziesz po podaniu w pasku wyszukiwania nazwy miasta i ewentualnie dodatkowych parametrów, np. obszaru zatrudnienia, nazwy stanowiska, jego poziomu (np. stażysta, młodszy specjalista), formy zatrudnienia czy wymiaru pracy. Zawężenie wyników pozwoli Ci na dotarcie do tych ofert, które faktycznie są dla Ciebie interesujące.

W czasie szukania pracy w Warszawie działaj wielokanałowo. Bierz udział w targach pracy – informacje na ich temat znajdziesz w sieci, w urzędzie pracy oraz w biurze karier swojej uczelni. Zapisz się do grup dedykowanych zatrudnieniu w danej dziedzinie w mediach społecznościowych i regularnie sprawdzaj zamieszczane tam ogłoszenia. Uruchom też sieć kontaktów – być może znajomi ze studiów lub inni bliscy mogą Cię polecić w swojej firmie? W licznych warszawskich przedsiębiorstwach działa system poleceń pracowniczych.

Przede wszystkim jednak nie trać zapału – jako młoda, wykształcona osoba jesteś cennym nabytkiem dla pracodawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here