Automatykę przemysłową można śmiało nazwać nowoczesną technologią, ponieważ została stworzona całkiem niedawno. Od tamtej pory nieustannie się rozwija, wpływając korzystnie na efektywność pracy przedsiębiorstw w sektorze produkcyjnym. Nieustannie powstają kolejne urządzenia oraz oprogramowania, dzięki którym praca staje się jeszcze szybsza oraz precyzyjniejsza.
Co to jest automatyka przemysłowa?
Jeśli chodzi o to, czym jest automatyka, to w skrócie można określić ją jako dział automatyki, który zajmuje się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie automatyzacji procesów przemysłowych oraz towarzyszącym im procesom, które dotyczą wytwarzaniem różnorodnych produktów. Dzisiaj rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej możemy spotkać w wielu dużych fabrykach oraz w znaczącej większości przedsiębiorstw w Polsce.
Na automatykę przemysłową składają się przede wszystkim maszyny oraz urządzenia odpowiedzialne za wytwarzanie produktów i biorące udział w procesach technologicznych; urządzenia kontrolne oraz pomiarowe, które pracują na linii produkcyjnej; sprzęty sterujące, czyli komputery, sterowniki i panele operatorskie; systemy łączności; oprogramowanie odpowiadające za wizualizację i kontrolę wszelkich procesów; urządzenia wykonawcze, takie jak pompy, napędy, przepustnice, sterowniki plc jak również silniki; artykuły, które są elementami instalacji, w tym: falowniki, styczniki, moduły logiczne, wyłącznik silnikowy itp.
Procesy produkcyjne w obrębie automatyki przemysłowej nie mogłyby być tak efektywne, gdyby nie poprawnie przygotowana sieć urządzeń. Co to właściwie oznacza? Otóż chodzi o powiązania pomiędzy sprzętami. Każde z nich musi być bowiem połączone z drugim, by działać bez zarzutów. Integrację wszystkich tych sprzętów warto powierzyć specjalistom.
Dlaczego warto korzystać z automatyki przemysłowej?
Jedną z najważniejszych zalet automatyki przemysłowej jest obniżenie kosztów produkcji, co z pewnością jest głównym powodem wykorzystania jej w przedsiębiorstwach. Co więcej, automatyzacja procesów produkcyjnych wpłynęła na efektywność pracy, która staje się znacznie szybsza i nie wymaga już takiego wsparcia ze strony człowieka, co również przekłada się na oszczędność w firmie.
Warto również wspomnieć, że urządzenia z zakresu automatyki przemysłowej są znacznie dokładniejsze niż pracownicy, dzięki czemu podczas produkcji nie występują praktycznie żadne błędy, które mogłyby wydłużyć, a nawet wstrzymać produkcję. Automatyka przemysłowa wpływa również na ulepszenie jakości, jak również estetyki wytwarzanych produktów. Co więcej, maszyny wchodzące w jej skład są w stanie pracować nawet w bardzo trudnych warunkach, czyli przy wysokiej temperaturze oraz w towarzystwie substancji niebezpiecznych.