Czy lokata to nadal dobra opcja na pomnażanie oszczędności?

Okazuje się, że lokata bankowa to nadal najczęściej wybierany instrument inwestycyjny. Chociaż na rynku usług finansowych oferowane są instrumenty zapewniające o wiele większe zyski, to właśnie lokaty cieszą się największą popularnością. Czy dzisiaj jest to dobry wybór? A może warto pomnażać swoje oszczędności przy wykorzystaniu zupełnie innych instrumentów? Dowiedz się już teraz.

Strategia inwestycyjna Polaków

Polacy nadal boją się inwestować, chociaż większość z nas ma już świadomość konieczności pomnażania nadwyżek pieniędzy. Dobrą informacją jest zaś to, że po latach odkładania środków po domowej skarbonki, w końcu zaufaliśmy bankom i to na rachunkach bankowych gromadzimy oszczędności. 

Nie lubimy „zamrażać” kapitału na długi czas, lubimy mieć do pieniędzy stały dostęp. Wybieramy też w pełni bezpieczne instrumenty inwestycyjne, takie jak właśnie lokaty oszczędnościowe. To jedne z niewielu form pomnażania gotówki, które nie są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, że inwestor ma gwarancję otrzymania zwrotu całości wniesionego kapitału, nawet jeśli zerwie warunki umowy z bankiem. W najgorszym wypadku nie uda mu się wygenerować zysku, natomiast oszczędności wrócą w całości do jego portfela. 

Dlaczego lokaty cieszą się taką popularnością? 

Lokaty oszczędnościowe nie cieszą się dzisiaj korzystnym oprocentowaniem. Inwestor na nich zarabia, ale nie są to duże zyski, jeśli porównamy możliwości inwestycyjne, jakie udostępniają inne instrumenty pomnażania środków pieniężnych. Polacy wolą jednak zarobić mniej, ale za to pewnie. W przypadku lokat mogą też przeznaczać na inwestycje dowolne kwoty i „zamrażać” oszczędności w dowolnym czasie. 

Eksperci uznają, że największe zyski udaje się osiągnąć poprzez inwestowanie w lokaty oszczędnościowe, które charakteryzują się długim terminem lokowania środków. Statystyki wskazują jednak, że Polacy przeznaczają na ten cel średnio 10 000 złotych i „zamrażają” pieniądze nie na dłużej niż rok. 

Jeśli lokata, to jaka?

Najlepiej jest inwestować w lokaty oszczędnościowe długoterminowe. Im większy kapitał zostanie przeznaczony na ten cel i im dłużej będzie trwała umowa z bankiem, tym na większe zyski można liczyć. Sama lokata to nic innego jak pożyczka dla banku. Zgodnie z umową bank może dysponować przekazanymi środkami, a odwdzięcza się inwestorowi oprocentowaniem. To właśnie odsetki są realnym zyskiem z takiej inwestycji. 

Długoterminowe lokaty oszczędnościowe warto zakładać w celu pomnażania środków na cele w długim terminie, na przykład studia dziecka bądź jako dodatek do przyszłej emerytury. Wśród najlepszych ofert udaje się znaleźć takie, które gwarantują zysk również w sytuacjach, gdy inwestor wypłaci ulokowany kapitał, wycofa część środków czy też będzie regularnie zwiększał kwotę inwestycji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here