Czy wiesz jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Holandia, Belgia, Niemcy, Austria, Szwajcaria, kraje skandynawskie, to tylko niektóre kierunki wyjazdu obierane przez Polaków. Nasi rodacy jeżdżą tam w celach zarobkowych i podejmują różnego rodzaju pracę zawodową. W innych krajach na świecie, podobnie jak w naszym, również istnieje system podatkowy, a co za tym idzie, osobom rozliczającym się na podstawie formalnych umów również przysługuje zwrot podatku z zagranicy. W dzisiejszym artykule zajmiemy się właśnie tą tematyką! Przedstawimy, jakie kryteria trzeba spełniać, aby w ogóle o niego wystąpić, jak i gdzie rozliczyć zagranicznego PITa, oraz w jaki sposób odebrać pieniądze.

Co zrobić, aby otrzymać zwrot?

No właśnie jak to jest z tym zwrotem podatku z zagranicy? Z pewnością wiele zależy od kraju, w którym pracowaliśmy. Pierwsza zasada dotyczy oczywiście formy zatrudnienia. Z pewnością o zwrocie podatku nie mają co marzyć osoby zatrudnione „na czarno”, ponieważ w ich przypadku pracodawcy nie odprowadzają żadnych podatków, ani składek. Jeżeli jednak jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę, to – jeżeli wszystko działa zgodnie z prawem – osoba lub firma, która nas zatrudnia, powinna odprowadzać od każdej umowy lub zlecenia podatek dochodowy, który po pewnym czasie trzeba rozliczyć. To również dzieje się na podobnej zasadzie jak w naszym kraju. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć nam stosowny dokument, a my, jako pracownicy rozliczyć go względem konkretnego urzędu skarbowego.

Prawo finansowe w poszczególnych krajach

Jeśli chodzi o zwrot podatku z zagranicy, wszystko byłoby łatwe, gdyby nie fakt, że w każdym kraju przebiega to nieco inaczej. Niestety nie ma zestandaryzowanych norm dla Unii Europejskiej, nie mówiąc już o krajach, które do niej nie należą. Każdy system podatkowy jest nieco innych, dlatego zwrot podatku z zagranicy może być sprawą trudną i skomplikowaną dla osób, które nie orientują się w temacie. W takim przypadku warto zwrócić się do odpowiedniej instytucji, która z pewnością przedstawi wszystkie warunki, jak również pomoże w bieżącym rozliczeniu. W takich miejscach oczywiście zapłacimy prowizję, jednak jest to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy. Można również edukować się we własnym zakresie. W Internecie z pewnością znajdziemy wiele wątków związanych ze zwrotem podatku z zagranicy, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to zazwyczaj wiedza fachowa, tylko ta pochodząca z doświadczenia naszych rodaków. Warto zadbać o to, aby wszystko przebiegało, jak należy, ponieważ tylko wtedy uda nam się niejako odzyskać pieniądze, na które zapracowaliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here