Nie trzeba prowadzić własnego biznesu, by spotkać się z pojęciem crowdfundingu. Na pewno też nie raz trafiłeś na to określenie. Czy wiesz dokładnie czym jest crowdfunding i w jaki sposób można z niego korzystać?

Jak działa crowdfunding?

Tłumacząc samo pojęcie na język polski, trzeba by ukuć zwrot typy „finansowanie przez tłum”. Jeżeli jednak ktoś nazywa crowdfunding po polsku, zwykle używa określenia „finansowanie społecznościowe”. Tłumaczenie mówi bardzo wiele. Czym jest crowdfunding? Właśnie społecznościowym zbieraniem pieniędzy na określony cel.

Oczywiście możesz powiedzieć, że w takim razie crowdfunding był znany od dawna, bo przecież istnieją chociażby organizacje charytatywne działające w ten sposób. To prawda, że miejscami trudno byłoby wskazać, który portal powinien być uznany za crowdfundingowy, a który za standardową zbiórkę pieniędzy. Niemniej, crowdfunding ma kilka cech wyróżniających.

Przede wszystkim cała akcja odbywa się za pośrednictwem internetu. Zbiórka jest prowadzona w serwisie internetowym, a jej promocja ma miejsce głównie w na portalach społecznościowych, forach czy stronach tematycznych. Również środki na dany cel są przelewane za pośrednictwem medium internetowego – nikt nie daje materialnych banknotów osobom prowadzącym zbiórkę.

Odpowiedź na pytanie o to czym jest crowdfunding trzeba również uzupełnić o informację na temat zwrotu z inwestycji. W praktyce finansowanie społecznościowe wygląda w ten sposób, że twórca prezentuje swój projekt na portalu zajmującym się zbiórkami i określa kwotę, której potrzebuje. Użytkownicy serwisu zainteresowani pomysłem mogą wpłacić na konto wybraną przez siebie sumę. Jeśli uda się osiągnąć ustalony limit, twórca otrzymuje pieniądze i może realizować projekt.

I w tym momencie wracamy do kwestii zwrotu z inwestycji. Każda osoba wpłacająca gotówkę może liczyć na coś w zamian. Co dokładnie? To zależy od samego twórcy. Zwykle określa się kilka kategorii zwrotów zależnie od wpłaconej kwoty. Na przykład za 5$ można otrzymać oficjalne imienne podziękowanie podczas publikacji projektu, za 15$ najprostszą wersję produkowanego dobra, a za 50$ wersję ekskluzywną.

Czego potrzebujesz, by zebrać pieniądze?

A może zastanawiasz się czym jest crowdfunding, bo sam chcesz zebrać pieniądze na własny projekt? Jeżeli tylko masz dobry pomysł i nieco odwagi, z pewnością będzie to właściwy kierunek! Nie masz nic do stracenia.

Czego dokładnie potrzebujesz, by wystartować z kampanią crowdfundingową? Wszystko zależy od wymagań konkretnego portalu. Czasem wystarcza zdjęcie i opis, a niekiedy konieczne jest nagranie filmu lub szczegółowej prezentacji. Oczywiście im ciekawsze materiały przygotujesz, tym lepiej dla Ciebie. W końcu od przekonania użytkowników do Twojego pomysłu zależy powodzenie całego projektu.

A więc podsumowując: potrzebujesz dobrego pomysłu, szacowanej kwoty na jego wykonanie, ciekawej prezentacji oraz atrakcyjnych propozycji na zwrot dla inwestujących. Przyda się też duża porcja zapału, bo nic tak nie zachęca do brania udziału w projekcie, jak jego twórca, który sam realnie wierzy w pomysł i nie może się doczekać realizacji.

Jakie projekty można finansować w ten sposób?

Czym jest crowdfunding w kontekście branży? Jakie projekty można finansować tą metodą? Duża część pomysłów ma związek z branżą IT, ale absolutnie nie jest to w żaden sposób narzucona tematyka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zbierać środki na produkcję filmu, a nawet podróż po świecie (o ile przy okazji będziesz w stanie coś zaoferować odbiorcom, choćby ciekawe nagrania z podróży).

Warto też poszukać serwisu związanego bezpośrednio z Twoją branżą. Istnieją np. strony do zbiórek społecznościowych skupione wyłącznie na produkcji muzycznej i zaprojektowane tak, by można było łatwo prezentować swoje amatorskie nagrania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here