O wymianie walutowej myślimy najczęściej wtedy, gdy wybieramy się lub wracamy z wakacji zagranicznych. Udając się jednak do najbliższego kantoru czy też banku możemy spotkać się z odmową wymiany niektórych walut. Czym uwarunkowana jest kiepska dostępność części jednostek monetarnych i jak sobie poradzić, by nie znaleźć się w kłopotliwej sytuacji podczas wymarzonej podróży? Czemu niektórych walut w ogóle nie spotkamy w kantorze czy w pobliskim banku?
Egzotyka walutowa, czyli o wymienialności walut w kantorach i bankach
O konieczności wymiany walutowej warto pomyśleć już na etapie planowania podróży, gdyż zorientowanie się w sytuacji na światowym rynku pomoże nam uniknąć przykrych sytuacji w przypadku wyjazdu do niektórych państw. Na giełdzie walut panuje trzystopniowy podział jednostek pieniężnych. Od niego zależne są: dostępność danej waluty, spread walutowy czy płynność. Do najważniejszych światowych walut (majors) zaliczono: dolar amerykański (USD), euro (EUR), jen japoński (JPY) i funt brytyjski (GBP). Waluty te możemy wymieniać bez problemu na całym świecie. Druga grupa, tzw. minors to na przykład dolar kanadyjski (CAD), dolar nowozelandzki (NZD), frank szwajcarski (CHF). To również waluty łatwo wymienialne, choć sporadycznie możemy spotkać się z ich brakiem w ofercie bardzo małych kantorów. Problematyczne w wymianie mogą być z kolei, należące do trzeciej grupy, waluty egzotyczne. Są to waluty tych krajów, których gospodarkę cechuje podatność na zawirowania rynkowe, a tym samym waluta jest niestabilna. Wysokie spready i niska płynność nie zachęca prowadzących kantory do obrotu tego rodzaju walutami, dlatego znajdują się one jedynie w dużych placówkach. W tej grupie znajduje się polski złoty, a także m.in. takie waluty jak peso meksykańskie, funt egipski, rupia indonezyjska czy też korona duńska. Planując wyjazd z Polski np. do Meksyku lepiej uprzednio wymienić złotówki na którąś z walut z grupy majors, a następnie w Meksyku dokonać wymiany tejże na peso, jednocześnie pamiętając o tym, by przed powrotem również wymienić posiadaną walutę meksykańską np. na dolary amerykańskie. W przeciwnym razie odwiedzając Meksyk będąc wyposażonym jedynie w polskie złotówki, możemy mieć spore problemy ze zdobyciem lokalnej waluty.
Waluty niewymienialne – co kryje się pod tym terminem?
Dostępność niektórych walut lub nawet całkowity jej brak wynikać może również z polityki samego państwa, które może ustanowić własną walutę jako niewymienialną. Tego rodzaju decyzje gospodarcze pozwalają rządom zachować kontrolę nad ilością waluty będącą w obiegu, jak również na całkowitą samodzielność finansową. Waluty niewymienialne, takie jak denar macedoński, balboa czy funt szkocki, dostępne są jedynie na terytorium danego kraju i nie wolno ich wywozić za granicę lub też jest to znacząco ograniczone. Z wyżej wymienionych względów nie sposób wymienić tego typu waluty w Polsce.
Pieniędzy wycofanych z obiegu nie wymieni się ani w polskich kantorach ani w bankach
Kolejnymi pieniędzmi, z których wymianą nie zgłosimy się do popularnych kantorów są waluty wycofane z obiegu. Posiadacze takich jednostek monetarnych, jak dawne marki niemieckie, stare wersje funtów brytyjskich czy na przykład niebędące już w obiegu franki francuskie nie dokonają ich wymiany również w instytucjach bankowych. W takim przypadku, aby nieważne pieniądze nie zalegały nam bez celu w domu, warto zgłosić się do firm prowadzących skup walut wycofanych z obiegu. Tego rodzaju firmy, umożliwiają wymianę starych pieniędzy nawet bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem takich stron jak https://staragotowka.pl/. Skup wycofanych banknotów obejmuje wiele wycofanych z obiegu walut, których nie sposób wymienić stacjonarnie czy wykorzystać do płatności w Polsce. Skup starych banknotów odbywa się poprzez kuriera, z zachowaniem pełni bezpieczeństwa każdej ze stron transakcji. Dzięki temu nawet w kilka minut poznasz wartość swoich kolekcji i dokonasz ich łatwej wymiany.