Wybór pojemnego dysku do laptopa często dostarcza wielu przemyśleń. Zastanówmy się, czy warto postawić na 1-terabajtowy magazyn danych wykonany w technologii SSD. A może lepiej w takiej sytuacji zrobić krok w tył i postawić na konwencjonalne HDD?
Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?
Ci użytkownicy, którzy potrzebują pojemnej przestrzeni dyskowej, zdecydowanie mogą mieć wiele przemyśleń na temat tego, czy lepszy będzie dla nich dysk półprzewodnikowy (SSD), czy może nieco przestarzały magazyn HDD. Na laptopach nie często operujemy na dużej liczbie danych – nie są one stacjami roboczymi, rzadko kto decyduje się np. na wymagający montaż 4K czy granie na nich w gry z dużym, otwartym światem. To tego typu zadania, które zdecydowanie sięgają po zasoby magazynu pamięci – im ten jest lepszy, tym szybciej wykonywane są podstawowe operacje.
Z drugiej jednak strony komputery mobilne zyskują kolejne funkcjonalności – ich wydajność jest naprawdę dobra, często mają bardzo dobre matryce, co sprawia, że stają się wszechstronnymi narzędziami zarówno w pracy programisty, jak i np. grafika. Często kupujemy urządzenie mobilne z myślą o użytkowaniu go „w terenie”, gdzie nie zawsze mamy dostęp do plików z chmury. Dlatego tak ważne jest to, by wbudowany magazyn danych spełniał nasze potrzeby. Jeśli te są spore – potrzebujemy dużo miejsca, szybkiej obsługi danych i jednocześnie ważne jest dla nas bezpieczeństwo, zdecydowanie warto postawić na dysk SSD 1 TB lub większy (aktualnie można nabyć nawet dysk 4-terabajtowy, np. Samsung 860 QVO).
Dlaczego akurat SSD?
Dyski SSD wyróżniają się potężną prędkością obsługi danych. W praktyce mogą one pracować wielokrotnie szybciej od modeli HDD. Przykładowo dysk SSD Samsung 970 Pro NVMe o pojemności 1 TB, który dysponuje technologią Samsung V-NAND, osiąga prędkość odczytu 3500 MB/s, a zapisu 2700 MB/s. Standardowy dysk HDD na tym polu wypada znacznie gorzej – jego szybkość przesyłu w obie strony wynosi od 150 do 200 MB/s. Jest to więc ponad 10-krotna przewaga dla SSD.
Jednak tak duża prędkość to nie jest jedyne, co ma nam do zaoferowania dysk SSD. Technologia półprzewodnikowa sprawia, że taki magazyn danych jest znacznie bardziej odporny na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. W jego wnętrzu nie znajdują się żadne ruchome elementy, co jeszcze mocniej przekłada się na poziom bezpieczeństwa naszych danych. Poza tym dyski wykonane w technologii SSD charakteryzują się mniejszym poborem prądu, a ich odporność na zużycie jest wręcz legendarna. Można na nich dokonać zapisu i usunięcia danych wielokrotnie. Istnieje większa szansa, że tego typu magazyn danych wymienimy na nowy z powodu chęci skorzystania z nowocześniejszego, bardziej wydajnego magazynu, a nie dlatego, że nasz się zepsuł. Dlatego warto traktować zaopatrzenie się w wydajny dysk SSD 1 TB jako inwestycję na lata. W tej perspektywie nawet nieco wyższa cena w stosunku do HDD nie jest aż tak zauważalna.
Reasumując, dysk SSD do laptopa jest znacznie lepszą propozycją dla osób, które oczekują bezpieczeństwa danych, wysokiej sprawności i wydajności w codziennej obsłudze plików. Szczególnie że ceny dysków półprzewodnikowych w tym konkretnym momencie nie są zbyt wysokie.