Trudno wyobrazić sobie współczesną budowę bez użycia betonu. Nie tylko place budowy pełne są tego materiału – towarzyszy on ludzkości od tysięcy lat. Kiedy jednak spojrzymy na skład mieszanek, który stosowali Egipcjanie w starożytności czy też Rzymianie i porównamy je z obecnym składem betonu towarowego znajdziemy wiele różnic. Są one nie tylko efektem ewolucji i rozwoju poszczególnych cywilizacji, ale również odkryć, które dokonywały się na przestrzeni lat.
Początki betonu – skąd się wziął?
Pierwszą wzmiankę na temat stosowania betonu znaleźć można w Izraelu, gdzie 7000 lat p.n.e. powstały pierwsze budynki, których elementy były łączone spoiwem wapiennym oraz dodatkiem z rozkruszonego wapienia. Ślady stosowania podobnego materiału znajdowano również w Serbii, Afryce, czy też Grecji, jednak za prawdziwych innowatorów w dziedzinie produkcji betonu uznawani są Rzymianie. Budowle z wykorzystaniem prawdziwego betonu wznosili oni już 400 lat przed narodzinami Chrystusa.
Tworzona przez nich mieszanka składała się z kamieni, wody oraz cementu – całość po pewnym czasie wiązała, tworząc twardą skałę. W skład stosowanego przez nich cementu wchodziły zaprawa wapienna i popiół wulkaniczny. Według wielu źródeł taka procedura przygotowywania spoiwa mogła zostać zaczerpnięta od Greków, którzy próbowali ją stosować już kilka wieków wcześniej.
Taka mieszanka stanowiła podstawę budownictwa przez cały okres średniowiecza, a jej popularność znacznie wykraczała poza granicę Rzymu. Widać to szczególnie w średniowiecznych miastach Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Grecji, gdzie powstało w tym czasie wiele monumentalnych budynków – do ich powstania znacząco przyczynił się beton powstały z cementu pucolanowego (zaprawa wapienna + popiół wulkaniczny).
Współczesny beton – odkrycie cementu Parkera
Prawdziwym punktem zwrotnym w historii betonu był wiek XVIII – pod jego koniec Joseph Parker opatentował nowy rodzaj cementu, który nazywany był romańskim. W tym samym wieku dokonano odkrycia cementu naturalnego. Budowle przy użyciu tych rodzajów cementu powstawały w całej Europie – najwięcej można ich znaleźć w Niemczech, Szwajcarii i Anglii.
Beton budowlany, który doskonale znamy dzisiaj opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu cementu portlandzkiego. Na dobre wprowadzono go do użycia w 1845 roku, kiedy to udało się uzyskać odpowiednio wysoką temperaturę w piecach, które wykorzystuje się do wypalania tego materiału.
Obecnie procedura mieszania betonu coraz rzadziej odbywa się na placach budowy, a większą popularnością cieszą się profesjonalne betoniarnie. Dostarczają one gotowy beton towarowy, którego użycie jest proste i wygodne, a skład zapewnia trwałość mieszanki. Mimo, że sam beton jako materiał budowlany znany jest od starożytności, to jego skład ciągle ulega zmianom. Wynikają one przede wszystkim z rosnących wymagań samych inwestorów, co do jego parametrów – można więc przypuszczać, że to jeszcze nie koniec zmian w jego składzie.