Często powtarza się, że pieniądze nie są najważniejsze, ale na własnej skórze możesz to odczuć dopiero wtedy, gdy zarabiasz tyle, ile wcześniej chciałeś, a nagle okazuje się, że mimo wszystko praca nie daje Ci dużej satysfakcji. Skoro więc wysokość wypłaty nie ma decydującego wpływu na przyjemność z wykonywania zawodowych obowiązków, to jak czerpać satysfakcję z pracy?

Dobre relacje uszczęśliwiają

Uniwersytet Harvarda prowadził szeroko zakrojone badanie na temat szczęśliwości, które trwało ponad 75 lat! Cel badań był prosty: stwierdzić jakie czynniki mają wpływ na radość z życia. Wnioski okazały się proste, a właściwie dość banalne. Największy wpływ na poczucie szczęścia miały relacje z innymi ludźmi. Okazało się to być ważniejsze od awansów, pieniędzy czy innych wyznaczników szczęścia. Co to ma do pytania, jak czerpać satysfakcję z pracy?

Cóż, najwyraźniej warto zadbać o to, aby w firmie również mieć grono dobrych znajomych. Nie zawsze jest to łatwe, jednak nawet 2-3 osoby, z którymi można swobodnie pogadać na przerwie i od czasu do czasu spotkać się na piwo po pracy mogą zagwarantować Ci znacznie wyższy poziom zadowolenia z życia zawodowego.

Dobre relacje znakomicie redukują poziom stresu, dzięki temu jest więc większa szansa, że dobrze poradzisz sobie z zawodowymi wyzwaniami, a ewentualne porażki będą mniej bolesne.

Praca, którą lubisz

Jeśli jesteś dopiero na początku kariery lub właśnie stanąłeś przed możliwością zmiany stanowiska i zastanawiasz się jak czerpać satysfakcję z pracy, pamiętaj, że zawsze warto postawić na tę opcję, która będzie najbardziej zgodna z Twoimi zainteresowaniami. Gdy robisz zarobkowo rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, to płaca jest tylko dodatkiem o drugorzędnym znaczeniu, a czas pracy mija bardzo szybko.

Twoja praca to część planu

Nie każdy jednak ma to szczęście, by połączyć hobby z zawodem. W takim wypadku warto uświadomić sobie, dlaczego jesteś w tym miejscu i jak aktualnie wykonywane obowiązki maja się do Twojej ścieżki kariery. Jesteś szeregowym sprzedawcą i czujesz brak motywacji? Ale przecież sprzedaż to pierwszy krok – jeżeli osiągniesz dobre wyniki, będziesz miał większe szanse na stanowisko kierownicze. A doświadczenie na stanowisku kierownika otwiera drogę do zupełnie nowych ofert na rynku pracy.

Szukaj nowych bodźców

Na początku pracy w nowym miejscu człowiek jest podekscytowany i nie ma mowy o nudzie. Każdy nowy obowiązek jest wyzwaniem. Taki stan może trwać nawet kilka miesięcy, ale kiedy już masz cały zakres zadań „w małym palcu” i cieszysz się, że jesteś dobry w tym co robisz… nadchodzi nuda. To właśnie w tym momencie wiele osób zadaje sobie pytanie jak czerpać satysfakcję z pracy? Kolejny dzień wklepywania tych samych danych, kolejne godziny pisania podobnych maili i rozmawiania z tymi samymi osobami. Trudno mieć satysfakcję, gdy czujesz, że nic się nie dzieje. A co może pomóc?

Każda zmiana może wyjść Ci na dobre! Nawet pozornie błahe nowinki sprawią, że praca będzie ciekawsza. Spróbuj zmienić trochę plan dnia. Spędź przerwy na rozmowach z kimś nowym. Jeżeli system przydzielania zleceń jest elastyczny – weź zadanie, którego do tej pory unikałeś. A przede wszystkim poszukaj nowych wyzwań. Może szykuje się jakaś wewnętrzna rekrutacja? A może widzisz pole do ulepszeń i sam jesteś w stanie zainicjować zmiany w firmie?

Nowe wydarzenia, ludzie czy zmiany w otoczeniu skutecznie przełamią nudę i dadzą Ci więcej satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here