Internetowe szkolenia stały się bardzo popularne. Chcesz przeprowadzić jedno z nich? Ale jak przygotować webinar? Poniżej garść cennych wskazówek.

Określ cel webinaru

Na początek określ cel, w jakim chcesz poprowadzić webinar. Skup się na konkretnym zagadnieniu lub obszarze, zaoferuj odbiorcom określoną wiedzę. Wskazanie celu jest również bardzo ważne w procesie promowania webinaru. Pozwoli Ci to na skoncentrowaniu się na odpowiedniej grupie docelowej. Łatwiej trafisz do odbiorcy, który wie, czego dokładnie może się spodziewać i dlaczego powinien uczestniczyć w webinarze.

Samo szkolenie może polegać na jednostronnym przekazywaniu wiedzy, ale możliwe jest też zorganizowanie ćwiczeń, które jednak najlepiej sprawdzają się w małych grupach.

Wybierz odpowiednią platformę

Jak przygotować webinar? Kwestie techniczne również powinny być dopracowane. Niewłaściwie działająca platforma może rozłożyć całe szkolenie i zniechęcić użytkowników. Zrywanie połączeń, przerywanie czy mocno obniżona jakość przekazu to wady, które mogą sprawić, że część odbiorców po prostu zamknie okno. A w przypadku płatnego szkolenia może nawet żądać rekompensaty. Kluczowe jest dopasowanie przepustowości platformy do ilości odbiorców. Jeżeli szkolenie ma być prowadzone w ramach wewnętrznej sieci firmy klienta, koniecznie skontaktuj się wcześniej z działem IT, by skonsultować możliwości sieci.

Platformę najlepiej wcześniej przetestować, by podczas prowadzenia webinaru uniknąć problemów z obsługą.

Zadbaj o wsparcie

Co jeszcze zrobić, by dobrze przygotować webinar? Poproś znajomego lub współpracownika, by był Twoim wsparciem w trakcie prowadzenia szkolenia. Do czego taka pomoc może się przydać? Zdarza się, że dźwięk w webinarze nagle traci na jakości lub mikrofon jest niewłaściwie skonfigurowany. Czasem przestaje działać wideo… możliwości jest wiele. Oczywiście uczestnicy próbują o tym informować prowadzącego, ale jeśli webinar jest duży, a odbiorcy piszą masowo, to informacja o kłopotach może się zbyt szybko nie przebić do świadomości mówcy.

W tym miejscu wkracza Twój prywatny pomagier, który zaalarmuje Cię natychmiast w razie kłopotów, pisząc na Facebooku lub wysyłając SMS-a. Z taką osobą również łatwiej ustalisz na bieżąco czy usterka została usunięta.

Ułatw zadanie odbiorcom

Wejście do chatroomu z reguły nie sprawia większych problemów, ale są użytkownicy, którzy czują pewien opór przed korzystaniem z nowych rozwiązań technologicznych. Jak przygotować webinar? Ułatw zadanie Twoim słuchaczom! Na fanpage’u promującym szkolenie lub w mailu dodaj link do instrukcji obsługi platformy. Zadbaj o to, by użytkownicy wiedzieli, jak krok po kroku przejść przez proces rejestracji i logowania.

Zadbaj o jakość prezentacji

Chcesz, by Twój webinar pozostawił jak najlepsze wspomnienia? W takim razie zadbaj o jakość prezentacji!

Jak przygotować webinar? To pytanie możesz zadać również znajomemu grafikowi. Postaraj się zdobyć atrakcyjne graficznie materiały, które pozwolą na efektowną prezentację treści. Oczywiście zdjęcia stockowe i prezentacja w PowerPoincie to standard, na którym również możesz się oprzeć – jedna takie materiały na pewno nie wyróżnią Cię pozytywnie.

Przećwicz webinar wcześniej

Jeżeli będziesz prowadzić webinar na dany temat po raz pierwszy, warto go wcześniej przećwiczyć. Podobnie jak z przemówieniami czy prezentacjami, wcześniejsze „występy” przed lustrem – a właściwie przed kamerką internetową – mogą Ci dać wiele cennych informacji. Uświadomisz sobie, jak wiele czasu realnie zajmie omówienie tematu oraz lepiej sformułujesz niektóre myśli. A do tego będziesz czuć się pewniej podczas właściwego szkolenia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O czym jeszcze pamiętać podczas przygotowania webinaru? Postaraj się tak dobrać treść, by faktycznie odpowiadała ona tematowi i oczekiwaniom użytkowników. Nie ma nic gorszego niż internetowe szkolenie, którego większość jest poświęcona na promocję innych kursów i książek autora. Materiały promocyjne są ważne, ale ich nadmiar tylko zniechęci do Twojej marki.

Ponadto nie zapomnij o wcześniejszym uruchomieniu komputera oraz platformy, by nie okazało się, że awaria lub aktualizacje pokrzyżują Ci plany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here