Problem z systemem edukacji polega na tym, że zmusza młodych ludzi do podejmowania ważnych, życiowych decyzji, gdy większość nie jest jeszcze na to gotowa. Mając 16-17 lat powinieneś zdecydować, co chcesz robić przez całe życie, by potem nie marnować czasu na zmianę studiów czy zdobywanie dodatkowego wykształcenia. Jak wybrać kierunek studiów? Odpowiedź na to pytanie najlepiej znać już w połowie liceum, by określić przedmioty maturalne – takie, które zwiększą szansę w rekrutacji.

Co więc robić? Nie ma jednej prostej odpowiedzi, ale kilka ważnych aspektów na pewno warto wziąć pod uwagę.

Podążać za pasją?

Młodość jest pełna marzeń, pasji i buzujących hormonów, a to nie ułatwia podejmowania dobrze przemyślanych decyzji. A może właśnie pasją powinieneś się kierować, gdy myślisz jak wybrać kierunek studiów? Na pewno takiego podejścia nie można całkowicie skreślać już na starcie.

Wybieranie kierunku zgodne z wymarzonym zawodem jest o tyle dobrym wyborem, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czeka Cię piękna perspektywa zarobkowania na tym, co kochasz. Ale czy na pewno? Niestety nie każda pasja jest opłacalna. Lubisz malować? Świetnie. Ale czy po Uniwersytecie Artystycznym na pewno zarobisz sam na siebie? Romantyczna wizja biednego artysty może przestać Ci się podobać, gdy stres, że zabraknie Ci na jedzenie nie pozwoli skupić się na malowaniu.

Są też pasje w rodzaju kulturoznawstwa. Gdzie może pracować kulturoznawca? Wszędzie, ale niekoniecznie w miejscu, w którym wykorzysta swoją wiedzę. A rynek pracy jest bezwzględny. Lamentowanie, że nie możesz znaleźć dobrze płatnej pracy po humanistycznym kierunku na nikim nie zrobi wrażenia.

Jest też druga strona medalu. Czy Twoja pasja na pewno musi łączyć się z pytaniem o to jak wybrać kierunek studiów? Niekoniecznie. Wielu znanych pisarzy nie studiowało filologii, a sławni kompozytorzy nie mieli nic wspólnego z uczelniami muzycznymi. Zawsze możesz zajmować się pasją po godzinach, a jeśli uda Ci się zamienić ją w coś dużego, ważnego albo dochodowego – studia możesz rzucić nawet z dnia na dzień.

W czym jesteś dobry?

Pytanie o to, jak wybrać kierunek studiów nie zawsze idzie w parze z pytaniem o to, w czym jesteś dobry. Może nie jesteś wielkim pasjonatem programowania, ale wiesz, że po prostu dobrze Ci to wychodzi? W takim razie na informatycznym kierunku poradzisz sobie najpewniej lepiej od innych i przy inwestowaniu mniejszej ilości czasu, a przy okazji zdobędziesz wykształcenie dające dobrze płatną pracę.

Po za tym, jeżeli jesteś w czymś dobry, to najpewniej lubisz to przynajmniej umiarkowanie.

Rynek będzie przesycony?

Z ostrożnością trzeba podchodzić do wszelkich prognoz dotyczących rynku pracy. Jak każda futurologia, tak i długofalowe przewidywania nastrojów w tym obszarze nie sprawdzają się najlepiej. Przykład? Od wielu lat mówi się o tym, że niebawem będzie przesyt osób z wykształceniem informatycznym. Jednocześnie na przestrzeni tych wszystkich lat wciąż jest to grupa, na którą jest ogromny popyt, a ukończone studia na politechnice są jednym z najlepszych sposobów na znalezienie atrakcyjnej pracy.

Sprawdź program studiów

Zastanawiając się jak wybrać kierunek studiów koniecznie zapoznaj się dokładnie z opisem kierunku i programem nauczania. Ludzie idą na psychologię myśląc, że będą całymi dniami prowadzić inspirujące rozmowy o życiu i są zawiedzeni, gdy okazuje się, że muszą spędzać długie godziny na nauce neurobiologii. Inni wybierają się na filologię polską myśląc, że będą wielkimi pisarzami, a wraz z rozpoczęciem roku odkrywają, że więcej jest tam czytania niż pisania. Słowem: zobacz z czym będziesz mieć do czynienia i czy na pewno dany kierunek wygląda tak, jak to sobie wyobrażasz.

Zmiana po licencjacie

Aktualnie większość kierunków funkcjonuje w systemie 3+2. To duża zaleta dla osób nieprzekonanych do własnego kierunku. Po trzech latach możesz wrócić do pytania jak wybrać kierunek studiów, bo magisterkę można rozpocząć już na innym wydziale a nawet innej uczelni. Z tym że studia muszą być chociaż trochę zbliżone. Oczywiście nie można zaliczyć pierwszego stopnia na anglistyce, a na IV rok wybrać się na technologię drewna.

Uniwersytety górą

Poza kierunkiem, duże znaczenie ma również uczelnia. W zdecydowanej większości przypadków lepiej jest wybrać uniwersytet niż prywatną wyższą szkołę. Uniwersytet ma dużo większą renomę, a przede wszystkim – nie upadnie za 2-3 lata, co niestety zdarza się prywaciarzom. Chwalenie się tytułem magistra nieistniejącej uczelni niestety nie wygląda za dobrze. Ponadto uniwersytety z reguły gwarantują znacznie wyższy poziom nauczania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here