Jak wydawać mniej na życie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które właśnie zaciągnęły kredyt, nie mogą znaleźć dobrze płatnej pracy lub po prostu chcą zaoszczędzić, by mieć więcej środków na zrealizowanie swoich prywatnych celów. Przy wykorzystaniu kilku prostych metod, możesz sprawić, że w Twoim portfelu zostanie nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej. Nie obejdzie się bez małych wyrzeczeń, ale te wcale nie muszą być bolesne.

Najnowsze trendy – niekoniecznie

Zacznijmy od regularnego kupowania nowych ciuchów. Wcale nie musisz rezygnować z częstych wizyt w odzieżowych sieciówkach – możesz zawsze sprawić sobie coś nowego, ale czy koniecznie muszą to być ubrania z najnowszych kolekcji? Aby wydawać mniej na życie, warto zacząć od przestawienia się na ciuchy z poprzednich sezonów. Takie ubrania wciąż są modne a kosztują dużo mniej! Co więcej, już w następnym sezonie ubrania z najnowszej kolekcji również będą tańsze. Oprócz standardowych sklepów, warto odwiedzić outlety.

Kupuj poza sezonem

Nie zawsze musisz czekać aż do następnego roku, by kupić sobie upatrzony ciuch. Wystarczy, że poczekasz na zakończenie sezonu. Już w drugiej połowie lata możesz kupić ubrania na ciepłe miesiące nawet o połowę taniej. To samo dotyczy kolekcji jesień/zima – ceny drastycznie spadają już od połowy sezonu. To oznacza, że jeśli dobrze pójdzie, pochodzisz w nowych ubraniach jeszcze w tym sezonie. Przede wszystkim jednak będziesz mieć już szafę przygotowaną na kolejny rok.

Zabieraj ze sobą mniej pieniędzy

Jak wydawać mniej na życie? Nie zabieraj ze sobą karty, a tylko gotówkę! I to najlepiej w ilości mniej więcej pasującej do tego, co zamierzasz kupić. Takie rozwiązanie ograniczy chęć nabywania dodatkowych przekąsek czy spontaniczne zakupy odzieżowe.

Lunch przygotuj w domu

Sporo zaoszczędzić można również na jedzeniu. Jedną ze skutecznych metod jest przygotowywanie lunchu w domu. Dzień wcześniej lub rano zrób sobie solidną porcję i zabierz ją do pracy w szczelnym opakowaniu. Posiłki wykonywane samodzielnie są zdecydowanie mniej kosztowne od kupowanych w korporacyjnym bufecie czy w najbliższym fast-foodzie. Dzięki temu możesz oszczędzać każdego dnia!

Kawa w termosie

To samo dotyczy kawy. Ta z automatu nie jest zbyt smaczna, a Starbucks lub inne sieciówki mają dość wysokie ceny. Zamiast płacić codziennie kilkanaście złotych, możesz przygotować sobie kawę dużo wyższej jakości za parę groszy i zabrać ją w termosie.

Dobrze zaplanowane wakacje

Jak wydawać mniej na życie? Na pewno przyda się dobre planowanie! Od czasu do czasu trzeba wyjechać na wakacje, by solidnie wypocząć. Bilety lotnicze a nawet całe wakacyjne pakiety w biurach podróży mogą być nawet kilkukrotnie tańsze, gdy kupujesz je kilka miesięcy przed planowanym urlopem.

Zoptymalizuj koszty na dojazdy

Codziennie dojeżdżasz do pracy? Podróżujesz do przyjaciół lub rodziny? Postaraj się znaleźć sposób, by płacić mniej za transport. Jest na to mnóstwo sposobów. Komunikację miejską zwykle można opłacać różnymi metodami, np. kupując bilet miesięczny lub korzystając z karty pre-paid. Która opcja jest korzystniejsza? Wszystko zależy od tego jak często jeździsz. Przelicz koszty i zobacz, jak będzie taniej. A może lepiej przesiąść się na rower? Jeśli nawet nie masz własnych dwóch kółek, możesz wydawać mniej na życie, podróżując wypożyczanymi rowerami miejskimi. Są one dostępne w niemal każdym dużym polskim mieście. Często kilkunastominutowa przejażdżka jest darmowa.

Oszczędzanie wody

Wydatki na życie to także rachunki, a jedną z podstawowych opłat jest ta za wodę. Zastanów się, czy przypadkiem nie marnujesz zbyt wiele wody, np. podczas brania prysznica. Najdrożej wychodzi kąpiel w wannie, prysznic jest tańszy. Ale na tym ostatnim też można zaoszczędzić – woda przecież nie musi lecieć na Ciebie cały czas. Znaczne ekonomiczniejszą opcja jest odkręcenie kurka na początku kąpieli, następnie użycie szamponu i żelu lub mydła oraz ponowne opłukanie się wodą.

Niższe zużycie prądu

Jak wydawać mniej nażycie? Dobrym obszarem do szukania oszczędności jest również zużycie prądu. Warto o tym pamiętać już podczas kupowania urządzeń. Często za znaczną część rachunków odpowiada lodówka, która działa nieustannie. W tym wypadku dobrze jest zainwestować w modele z oznaczeniem A. Są one droższe, ale też bardziej energooszczędne. W ciągu roku mogą zaoszczędzić dla Ciebie nawet 200 zł, w porównaniu z modelami oznaczonymi F lub G. Podobnie wygląda kwestia oświetlenia. Droższe żarówki LED zagwarantują wysoką jakość oświetlenia i zużyją nawet dziesięć razy mniej energii niż klasyczne żarniki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here