Jak zacząć inwestować w akcje online

Handel akcjami jest obecnie prostszy niż kiedykolwiek – możemy bez problemu robić to z poziomu komputera lub nawet smartfona. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych krokach, zanim zaczniemy inwestować.

Pierwszy krok: otwarcie rachunku maklerskiego

Aby móc sprzedawać i kupować akcje, będziemy musieli skorzystać ze wsparcia odpowiedniego pośrednika. Są to między innymi domy maklerskie, banki, firmy inwestycyjne i inne instytucje z adekwatną licencją przyznawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tylko takie podmioty mogą faktycznie wykonywać zlecenia – choć zysk i strata są widoczne na naszym koncie, jako klienci nie możemy bezpośrednio obracać instrumentami finansowymi.

Jak wybrać odpowiedniego maklera? Ofert na rynku jest dość dużo, co może znacznie utrudnić wybór. Musimy wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

  • wysokość opłat,
  • pośrednie koszty dokonywania transakcji (przede wszystkim spread),
  • możliwość skorzystania ze wsparcia ekspertów finansowych,
  • dostęp do rynków – jedną z najbardziej rozbudowanych ofert może pochwalić się bank Saxo, który umożliwia handel akcjami ponad 30 tysięcy spółek z całego świata;
  • dostęp do narzędzi analizy technicznej.

Wpłata pierwszych środków na konto maklerskie

Przy zakładaniu konta zazwyczaj konieczna jest także weryfikacja tożsamości, co w zależności od wybranej platformy lub domu maklerskiego może odbyć się praktycznie od razu albo potrwać do kilku dni. Po pomyślnym przejściu tego etapu możemy już zasilić konto funduszami. W niektórych przypadkach określa się minimalną kwotę pierwszego depozytu – to zabezpieczenie dla banku lub firmy inwestycyjnej, a jednocześnie więcej opcji dla samego inwestora. Warto przy tym zwrócić uwagę na metody płatności przyjmowane przez wybrany podmiot.

Wykonywanie zleceń

Gdy wpłaciliśmy już pierwsze środki na konto, możemy przejść do faktycznego inwestowania. W zależności od wybranego brokera lub platformy inwestycyjnej możemy mieć do dyspozycji różne rynki – warszawską GPW, zagraniczne giełdy, a może nawet instrumenty pochodne czy kryptowaluty. Na początku interesować nas będą przede wszystkim zlecenia kupna, po których zostaniemy właścicielami udziałów w wybranej spółce.

Większość strategii opiera się na realizowaniu zysku po wzroście wartości akcji, jednak niektóre metody pozwolą nam zarobić także na spadkach. Aby osiągnąć sukces na giełdzie, warto stale rozwijać swoje umiejętności i zdobywać informacje z zakresu analizy fundamentalnej oraz technicznej, jak również na temat samych firm, w które chcemy inwestować. Odpowiednia wiedza będzie bardzo pomocna przy podejmowaniu decyzji. Musimy jednak mieć na uwadze, że każda inwestycja to ryzyko, które może skończyć się utratą środków. W przypadku niektórych niestandardowych instrumentów finansowych, takich jak opcje czy kontrakty różnic kursowych, możemy nawet osiągnąć negatywny wynik na koncie. Z tego względu należy zawsze pamiętać o zachowaniu ostrożności, szczególnie gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z inwestowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here