Nietrzymanie moczu po porodzie – zadbaj o higienę!

Nietrzymanie moczu to problem, który ze względu na objawy mu towarzyszące wywołuje u pacjentów silne poczucie wstydu. Nie inaczej jest w przypadku nietrzymania moczu po porodzie, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Niezależnie od stopnia nasilenia zjawiska, już pierwsze jego symptomy powinny skłonić pacjentkę do jak najszybszej wizyty u lekarza, gdyż tylko właściwe metody postępowania są w stanie zahamować dalszy rozwój dolegliwości i natężenie jej objawów. W łagodzeniu przykrych symptomów schorzenia niezwykle ważne jest również przestrzeganie zasad higieny intymnej. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Nietrzymanie moczu po porodzie – pokonaj wstyd i zacznij działać!

Utrata kontroli nad pęcherzem wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych w odczuciu następstw. Ryzyko popuszczania różnych ilości moczu w każdej, nawet najmniej spodziewanej sytuacji, podobnie jak towarzyszący dolegliwości przykry zapach są źródłem zawstydzenia, w negatywny sposób wpływając na samopoczucie i odczuwany komfort. Im większy stopień nasilenia objawów, tym z oczywistych względów staje się on trudniejszy do ukrycia. Zamiast maskować skutki nietrzymania moczu, warto podjąć działania mające na celu usunięcie problemu. Pierwszym krokiem powinna stać się konsultacja lekarska, która pozwoli ustalić jednoznaczne przyczyny rozwoju NTM i tym samym wdrożyć właściwe metody przeciwdziałania zjawisku. Nie zawsze pokonanie problemu następuje szybko. Zdarza się, że jego zniwelowanie wymaga poświęcenia większej ilości czasu. W tym trudnym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną, która w przypadku nietrzymania moczu powinna być jeszcze bardziej zaawansowana. Przestrzeganie jej zasad i stosowanie odpowiednich środków przeznaczonych do higieny intymnej w znaczący sposób poprawia bowiem odczuwany na co dzień komfort, zmniejszając nieprzyjemne odczucia towarzyszące objawom dolegliwości.

Postaw na higienę!

Higiena intymna to bardzo ważny aspekt życia każdej kobiety, który szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza w przypadku problemów z kontrolą nad pęcherzem na skutek przebytego porodu. Mimowolne upuszczanie nawet niewielkich ilości moczu może bowiem, poza nieprzyjemnym uczuciem wilgoci, generować także inne przykre w odczuciu następstwa. Należą do nich m.in. podrażnienia skóry, do których dochodzi w wyniku narażenia skóry na długotrwały kontakt z zawartym w moczu mocznikiem, oraz przykry zapach. Dlatego też tak niezwykle ważne jest częste mycie okolic intymnych, częsta zmiana bielizny, a także stosowanie produktów higienicznych, takich jak wkładki oraz podpaski. Do mycia okolic intymnych należy wybierać delikatne środki myjące, bezpieczne dla wrażliwej skóry, o odpowiednim pH, przeznaczone dla kobiet w okresie połogu. Ich zastosowanie warto dodatkowo skonsultować z lekarzem ginekologiem. Najlepiej, aby w ich składzie znalazło się jak najwięcej substancji naturalnych. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ochronę przed przeciekaniem, warto sięgnąć po wkładki lub podpaski dedykowane kobietom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu, np. marki Tena. Ich stosowanie ogranicza kontakt skóry z moczem, chroni przed wilgocią, a także pozwala zniwelować przykre zapachy. Dyskretne i niezwykle skuteczne, dostępne są w różnych rozmiarach odpowiadających stopniowi wchłaniania.

Bibliografia:

Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 23.04.2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here