Każda rozmowa kwalifikacyjna przewiduje również pytania od kandydata do osoby prowadzącej interview. Warto o tym pamiętać i zastanowić się wcześniej o co pytać rekrutera. Nienajlepszym pomysłem jest zadawanie pytań dotyczących szans na przyjęcie. Może próba zdobycia tej informacji wydaje się naturalna, ale w większości wypadków jest po prostu nieskuteczna i stawia osobę rekrutującą w niewygodnej sytuacji. Rekruter często jeszcze nie wie, jacy będą kolejni kandydaci, a nawet, jeśli jesteś ostatnią osobą, musi mieć czas, by przemyśleć decyzję. Jest to więc pytanie, które może się zakończyć jedynie próbą wybrnięcia z niekomfortowego dialogu albo krótką informacją, że rekruter „nie może udzielić takiej informacji”.
A jakie pytania warto zadać? Co powiedzieć, by jednocześnie pokazać się w dobrym świetle i zdobyć cenne informacje?
Na jakie możliwości rozwoju można liczyć?
W jaki sposób firma dba o rozwój pracownika? Jakie są możliwości awansu? To najlepsze pytania do rekrutera – nie dość, że dostajesz cenne info, to jeszcze pokazujesz się jako osoba, która z ambicjami podchodzi do nowego miejsca pracy. Możesz zapytać zarówno o organizowane szkolenia, jak i to, czy awanse są wewnętrzne, czy raczej zatrudnia się ludzi z zewnątrz na kierownicze stanowiska.
System ocen w pracy
Jedne firmy nie mają ścisłego systemu oceniania pracowników i rozliczania efektów pracy, inne korzystają z „zegarków” rozliczających zatrudnionego z każdej przepracowanej minuty. Dobrze wiedzieć wcześniej, jak wygląda praca u Twojego potencjalnego pracodawcy. Bardzo ważne jest również to, jak wygląda system premiowania i czy możliwości zdobycia dodatkowe zarobku są duże czy raczej zdarzają się sporadycznie. W niektórych firmach premia jest praktycznie na porządku dziennym, w innych trzeba się nieźle napracować, by wyrobić podstawową normę.
Jak wygląda praca na co dzień?
O co jeszcze pytać rekrutera? Często pojawiające się pytanie kandydatów dotyczy przeciętnego dnia pracy w firmie. Jak wygląda funkcjonowanie na danym stanowisku? W jakim miejscu się pracuje – na open space’ie czy we własnym biurze? Co należy do ewentualnych dodatkowych obowiązków, np. tylko wykonujesz rachunki i obsługujesz program czy zajmujesz się też kontaktem z klientami i odbieraniem telefonów?
Dlaczego wakat jest wolny?
Bardzo wiele o firmie może powiedzieć to, dlaczego rekrutacja jest w ogóle prowadzona. W niektórych sytuacjach może wyjść na jaw coś, co sprawi, że spojrzysz na potencjalne miejsce pracy w nowym świetle – bardziej pozytywnym lub negatywnym. Na przykład wakat może być wolny dlatego, że poprzedni pracownik został zwolniony, a w firmie ogólnie jest duża cyrkulacja stanowisk. To będzie znaczyło, że może nie warto opuszczać aktualnej pewnej posady, bo za kilka miesięcy zostaniesz bez pracy. Co innego, gdy po takim pytaniu do rekrutera okaże się, że firma właśnie tworzy nowy dział i szuka zespołu.
Kolejne etapy rekrutacji
Ważnym pytanie jest również to o kolejne poziomy rekrutacji. Osoba prowadząca rozmowę powinna sama wyjaśnić, jak wygląda postępowanie na dalszych etapach, ale może po prostu zapomnieć. Dla Ciebie jest to bardzo cenna informacja. Musisz wiedzieć, czy czekać na telefon w ciągu najbliższego tygodnia i czy powinieneś spodziewać się dodatkowych testów kwalifikacyjnych. A także czy będziesz zatrudniany na okres próbny czy od razu stajesz się pełnoprawnym pracownikiem.