Audytor to osoba, która zajmuje się kontrolowaniem zgodności z daną normą. Na świecie najpopularniejszy jest system zarządzania jakością wg ISO 9001, dlatego najwięcej jest audytorów specjalizujących się w tej normie.

Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak zostać audytorem tego systemu. http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/aktualnosci/zostac-audytorem-irca/

Kwalifikacje audytora

Osoba na stanowisku audytora musi przede wszystkim doskonale znać normę ISO 9001. Poza tym taki pracownik musi posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne związane z metodologią audytowania. Aby prawidłowo i sprawnie przeprowadzać kontrole.

Jeśli zastanawiacie się jak zostać audytorem i posiąść takie kwalifikacje, to odpowiedź jest prosta: wziąć udział w kursie. Szkolenia dla kandydatów na audytorów często organizują jednostki certyfikujące.  Podczas takiego kursu można zdobyć zarówno wiedzę teoretyczną, jak i przećwiczyć w praktyce przeprowadzanie audytu wewnętrznego normy ISO 9001.

Na czym polega praca audytora?

Audytor zajmuje się wszelkimi pracami związanymi z przeprowadzaniem audytu. Musi on najpierw go zaplanować i stworzyć harmonogram oraz niezbędną dokumentację i formularze np. listy kontrolne. Podczas przeprowadzania audytu należy wziąć udział w wielu rozmowach z pracownikami oraz dokładnie sprawdzić dokumentację związaną z systemem. W czasie wykonywania swoich zadań audytor musi być niezwykle czujny i notować wszystkie obserwacje. Do zadań audytora należy także sporządzanie raportu z audytu i przedstawianie go najwyższemu kierownictwu.

IRCA

Warto wiedzieć, że istnieje prestiżowa organizacja zrzeszająca audytorów zajmujących się normą ISO 9001. Jest to Międzynarodowy Rejestr Certyfikowanych Audytorów  (ang. International Register of Certificated Auditors, a w skrócie IRCA). Znak IRCA jest znany na całym świecie i wiele organizacji wymaga od audytorów certyfikatu ukończenia szkolenia IRCA. Audytor po pozytywnym zaliczeniu egzaminu może stać się członkiem IRCA i  w ten sposób zyskać wiele korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here