Zewnętrzne biuro rachunkowe, czy księgowa na etacie?

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją przygodę z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej zobowiązany do prowadzenia księgowości firmy. Samodzielne prowadzenie księgowości jest wyjątkowo trudnym zadaniem, dlatego też nieliczni decydują się na takie rozwiązanie. Przede wszystkim wymaga dobrej znajomości prawa i stałego samokształcenia się w tym zakresie, umiejętnego zarządzania, a także zachowania ostrożności i przestrzegania terminowości.

Obecnie przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarcze zazwyczaj zatrudniają osobiste księgowe lub wybierają biuro rachunkowe, które podejmuje się obowiązku prowadzenia księgowości. Najczęściej na księgową na pełnym etacie decydują się przedsiębiorcy, którzy są właścicielami dużych, intensywnie rozbudowanych i stale powiększających się firm. Natomiast średni i mali przedsiębiorcy w większości przypadków zlecają prowadzenie księgowości dla zewnętrznych biur rachunkowych.

Zatrudnienie osobistej księgowej – zalety i wady

Księgowa na etacie umożliwia każdemu przedsiębiorcy profesjonalne prowadzenie spraw księgowych. Nie muszą oni samodzielnie zdobywać bieżącej wiedzy z zakresu prawa, tracić cennego czasu, a także zajmować się skomplikowanymi wyliczeniami, sprawozdaniami i różnego rodzaju dokumentacją. Jednak, jeśli bliżej przyjrzymy się takiemu rozwiązaniu od razu zauważyć można wiele niekorzystnych dla firmy obowiązków i kosztów.

Księgowa tak samo, jak inni pracownicy musi mieć odpowiednio przygotowane miejsce pracy. Nie wystarczy samo biurko, fotel i komputer, do wykonywania profesjonalnej pracy księgowej potrzebne są liczne programy, oprogramowania i licencje. Osoba zajmująca się księgowością podlega konieczności zatrudnienia, co z kolei wiąże się z wynagrodzeniem, składkami ZUS, wykonywaniem badań okresowych, urlopami, czy też wynagrodzeniem chorobowym. Ponadto księgowa zatrudniona przez przedsiębiorcę nie ponosi konsekwencji finansowych za popełnione błędy. Ty, jako przedsiębiorca musisz kontrolować jej pracę, a w razie problemów sam stajesz się odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy.

Reasumując, zatrudnianie księgowej na pełen etaty jest bardzo kosztownym i dość ryzykownym rozwiązaniem. Na pewno nie warto podejmować takiej decyzji, jeżeli dopiero otwieramy swoją działalność i działamy na dość małym obszarze.

Zewnętrzne biuro rachunkowe – zalety i wady

Współcześnie na rynku działa i stale otwiera się wiele biur księgowych. Największą popularnością cieszą się biura, które od wielu lat spełniają oczekiwania swoich klientów, zatrudniają fachową kadrę i oprócz prowadzenia tradycyjnej księgowości oferują wiele dodatkowych usług. Nieposzlakowaną opinią pochwalić się może między innymi biuro rachunkowe Bilans z Poznania.

Biuro rachunkowe Bilans to doskonałe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, przede wszystkim gwarantuje znacznie niższa cenę obsługi, w porównaniu do korzystania z własnej wewnętrznej księgowej. Kompleksowo zajmuje się prowadzeniem księgowości, profesjonalnie prowadzi księgi przychodów i rozchodów, pomaga w obsłudze kadrowo-płacowej, zajmuje się doradztwem przy zakładaniu działalności gospodarczej, przygotowywaniu sprawozdań oraz sporządzaniu dokumentacji.

Biuro rachunkowe z Poznania współpracuje z doradcami do spraw funduszy UE oraz kancelariami notarialnymi i radcowskimi. Zatrudnia wyszkoloną i stale kształcącą się kadrę księgowych i doradców podatkowych, dzięki temu każdy przedsiębiorca ma doskonałą opiekę i w dowolnej chwili może skorzystać z cennej porady oraz pomocy. Ponadto biuro rachunkowe bilans Poznań podpisuje z każdym nowym klientem umowę o świadczenie usług. W umowie zawarte są szczegółowo opisane usługi, które biuro zobowiązuje się wykonywać, co z kolei wiąże się z odpowiedzialnością i ponoszeniem konsekwencji w przypadku niedotrzymania lub nienależytego wykonania usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here