Nie każdy lubi pracować w biurze. Jeżeli należysz do takich osób, możesz być zainteresowany wykonywaniem zawodowych obowiązków we własnym mieszkaniu, w podroży albo… w każdym innym miejscu. Pytanie jak znaleźć pracę zdalną?

W portalach z ogłoszeniami

Poszukiwania warto rozpocząć standardowo od portali z ogłoszeniami. W niektórych serwisach można zaznaczyć opcję „tylko praca zdalna”, co znacznie ułatwia sprawę. Niemniej, dobrze jest też przejrzeć pozostałe ogłoszenia, jeśli masz czas. Nie każdy pracodawca dodaje taką opcję w ustawieniach ogłoszenia, mimo że znajduje się ona w treści.

Nie ograniczaj się do jednego portalu. Zajrzyj do serwisów z ogłoszeniami lokalnymi i portali skupionych na samym rynku pracy. Możesz też włączyć newsletter z zaznaczoną opcją pracy zdalnej. Wówczas otrzymasz nową wiadomość zawsze, gdy pojawi się ciekawa oferta.

Grupy na Facebooku

Dobrym sposobem na to, by znaleźć pracą zdalną są również grupy z ogłoszeniami na Facebooku. Niektórzy freelancerzy ograniczają poszukiwania wyłącznie do Facebooka i to wystarcza, by mieć pracę na osiem godzin dziennie przez cały miesiąc.

Grupy są też o tyle wygodne, że można szybko i łatwo dopytać o szczegóły współpracy np. w komentarzu pod ogłoszeniem czy wysyłając wiadomość prywatną.

Dodaj własne ogłoszenie

Oprócz szukania ofert pracodawców, warto samemu dodać ogłoszenia. Jak znaleźć pracę zdalną? Napisz, że interesuje Cię wyłącznie zatrudnienie w takim charakterze. Dodaj informację o tym, ile godzin możesz pracować.

Własne ogłoszenie można umieścić zarówno na portalach ogłoszeniowych, jak i na Facebooku we wspomnianych wyżej grupach.

W przypadku FB, nie zapomnij sprawdzać skrzynki odbiorczej „Inne”. Tam będą trafiać ewentualne odpowiedzi na Twoje ogłoszenie.

Zaplanuj regularne szukanie

Jeżeli zamiast jednego pracodawcy masz zamiar polegać na mniejszych zleceniach od wielu osób, zaplanuj regularne poszukiwania, nawet, gdy już nawiążesz kontakt ze zleceniodawcą. W tym wypadku ważne jest nie tylko to jak znaleźć pracę, ale również to, jak się utrzymać. Regularne poszukiwania sprawią, że nowe zlecenia będą się pojawiać jeszcze zanim zdążysz wykonać poprzednie, więc będziesz miał już zaplanowane kolejne dni i tygodnie, bez niepotrzebnych przerw.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W przypadku pozyskiwania mniejszych zleceń, wielu Twoich zleceniodawców może chcieć otrzymać fakturę. W tym przypadku niezbędne będzie oczywiście założenie firmy. Ewentualnie możesz spróbować działań przez inkubatory przedsiębiorczości.

Czy zastanawiasz się jak znaleźć pracę zdalną i wyszukujesz odpowiednie ogłoszenia, może się zdarzyć, że trafisz na oferty, które pozwalają tylko na częściowo zdalne wykonywanie obowiązków. Konieczne będą np. częste wizyty w biurze. W niektórych przypadkach taka opcja może okazać się kłopotliwa – gdy np. szukasz pracy zdalnej jako rodzic wychowujący dziecko.

A jeżeli chcesz przejść na pracę zdalną z zajęcia stacjonarnego, najpierw spróbuj wykonywać ją po godzinach. To ważna część odpowiedzi na pytanie o to jak znaleźć pracę zdalną, ponieważ nie każdemu taki tryb odpowiada i również nie każdy się do tego nadaje. Osoby mało zdyscyplinowane mogą mieć kłopot z zabraniem się do pracy, gdy działają na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here