Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej - jak to działa?

Jeśli zamierzasz rozpocząć własną działalność gospodarczą, to na pewno jednym z podstawowych pytań jakie się nasuwa jest “skąd wziąć na to wszystko pieniądze”? Wydatków jest w końcu co nie miara, a bez stałego źródła dochodu na samym początku, całe przedsięwzięcie może się wydawać niewykonalne. Na szczęście, wiele banków oferuje teraz usługi, dzięki którym niemożliwe staje się możliwe.

Czym jest kredyt na start?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt na start polega na tym, że otrzymujemy środki na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej. Wiele banków oferuje taką opcję, dzięki czemu mamy spory wybór. Należy jednak pamiętać, że nie tylko od nas zależy, jaki kredyt dostaniemy. Musimy przede wszystkim złożyć wniosek kredytowy, który będzie stanowił dowód naszej zdolności kredytowej. Znajdą się w nim więc takie załączniki, jak zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami ZUS i US, wpis do rejestru działalności, biznesplan, oraz zaświadczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu.

Kredyt na otwarcie działalności a kredyt dla firmy – jaka jest różnica?

Choć w potocznym rozumieniu te terminy są używane zamiennie, to kredyt i pożyczka nie oznaczają tego samego. Różnica polega na tym, że pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel, a nasz pożyczkobiorca nie wnika w to, jak pieniądze zostały wykorzystane, podczas gdy kredyt jest na konkretny cel. Pożyczka może być również bezpłatna i bezzwrotna, podczas gdy kredyt na otwarcie działalności jest zwrotny i wiążą się z nim odsetki i prowizje. Mimo wszystko, kredyt jest tańszą opcją, a dzięki temu, że udziela go bank, czyli instytucja godna zaufania, a nie prywatna firma pozabankowa, mamy większą pewność co do naszego kredytu.

Jak dobrze zarządzać kredytem na start?

Każdy kredyt zawsze wiąże się z pewną dozą ryzyka. Nie należy jednak się obawiać – rozporządzając swoim kredytem odpowiedzialnie bez problemu poradzisz sobie ze spłacaniem go, zarazem rozwijając swoją firmę. Należy w tym celu pamiętać o następujących czynnikach:

  • przede wszystkim, musisz w ramach działalności rzeczywiście wykonywać swoją pracę, aby przedsięwzięcie ciągle przynosiły zyski. Jeśli ten krok zostanie spełniony, nie powinieneś mieć żadnego problemu z płaceniem rat kredytu na czas.
  • zanim jednak rozpoczniesz pracę, konieczny jest dobry biznesplan – pozwoli Ci on wyznaczyć odpowiednie cele i ścieżkę, którą będziesz do nich dążyć. Na jego podstawie będzie też podjęta decyzja o tym, czy kredyt w ogóle otrzymasz.
  • pamiętaj o tym, by dokładnie przeczytać swoją umowę kredytową, zanim ją podpiszesz. Miej pewność, że nie jest to dla Ciebie zbyt ciężki orzech do zgryzienia – to tak naprawdę jest podstawa wszystkiego.
  • ostatni czynnik niestety leży całkowicie poza naszą kontrolą, a jest nim zwyczajnie szczęście. Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na sukces działalności gospodarczej, dlatego należy zawsze być przygotowanym na wszelką ewentualność.

Jak wybrać odpowiednią ofertę?

To, jaki kredyt będzie odpowiedni dla Twojej działalności może nie być od początku oczywiste. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli po raz pierwszy zakładasz działalność. Na szczęście w internecie można znaleźć wiele firm, które pomagają w szukaniu właściwych ofert, jak np. Matchbanker. Nie bój się pytać – być może już wkrótce będziesz miał dość środków, by rozpocząć własną działalność gospodarczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here