Gdy myślisz o tym, w jaki sposób zainwestować pieniądze, na pewno wśród dostępnych opcji w Twojej głowie pojawia się mieszkanie pod wynajem. Mieszkania ogólnie uchodzą za dobrą inwestycje, chociaż wiele jest też obaw, związanych np. z uczciwością najemców czy spadkiem wartości. Wobec tego czy warto inwestować w mieszkanie na wynajem? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych argumentów za i przeciw.

Wartość inwestycji

Jeżeli szukasz inwestycji długoterminowej, mieszkanie na wynajem będzie dobrym wyborem. Osoby inwestujące w nieruchomości w długiej perspektywie praktycznie zawsze zyskują. Jeśli nie masz więc nic przeciwko temu, aby inwestycja trwała kilkanaście lat, to kupno lokalu mieszkaniowego będzie właściwą decyzją. Nie dość, że wartość mieszkania wzrośnie w okresie kilkunastu lat to jeszcze ceny czynszów są skorelowane z inflacją.

Poza tym, że wzrośnie cena mieszkania, będziesz je regularnie spłacać dzięki wynajmowi, który przyniesienie też miesięczny zysk i podniesie rentowność inwestycji.

Ważną częścią odpowiedzi na pytanie o to czy warto inwestować w mieszkanie na wynajem jest również możliwość łatwego podniesienia wartości inwestycji. Wystarczy niewielki nakład, by poprawić standard mieszkania i znacznie zwiększyć jego wartość – zarówno dla najemców, jak i ewentualnych przyszłych nabywców. Podniesienie standardu sprawi również, że przerwy w obłożeniu będą mniejsze.

Osoby szukające bezpiecznych sposobów na lokowanie kapitału i zastanawiające się czy warto inwestować w mieszkanie na wynajem powinny również pamiętać o możliwości ubezpieczenia mieszkania. W przypadku wielu rodzajów inwestycji nie możesz tak łatwo zabezpieczyć się przed utratą kapitału. Tymczasem mieszkanie jako kapitał może być ubezpieczone choćby od zalania czy pożaru.

Kiedy inwestycja w mieszkanie się nie opłaca?

Czy warto inwestować w mieszkanie na wynajem w każdym wypadku? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim inwestycja będzie mniej rentowna, jeżeli nie wykażesz się cierpliwością podczas szukania okazji cenowej. Ładny widok z okna czy interesująca fasada kamienicy mogą przyciągać wzrok, ale gdy takie mieszkanie jest droższe o 15% od ceny rynkowej – inwestycja znacznie traci na rentowności.

Podobny błąd można popełnić przy remoncie. Zbyt kosztowne naprawy i ulepszenia to prosty sposób na to, by inwestycja stała się mniej opłacalna.

Oczywiście może się też zdarzyć, że w przyszłości planujesz mieszkać w kupowanym lokalu lub przygotowujesz go dla swoich dzieci. W takim wypadku kwestie estetyczne i inne indywidualne upodobania są znacznie ważniejszym czynnikiem. Jest to również powód, dla którego przed ulokowaniem środków warto odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: jaki jest główny cel inwestycji?

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

To czy warto inwestować w mieszkanie na wynajem zależy również od rodzaju kupowanej nieruchomości. Nie wszystkie mieszkania są wynajmowane równie chętnie. Kto w Polsce najczęściej żyje w wynajętych pokojach? Przede wszystkim single oraz pary bezdzietne. Taki profil najemy ma duże znaczenie dla wyboru mieszkania, co widać również po popularności poszczególnych typów mieszkań wśród kupujących. Najchętniej wybierane są mieszkania dwupokojowe o wielkości 35-45 m2.

Ponadto podczas zakupu pod wynajem warto zwrócić uwagę na kwestie, które mają kluczowe znaczenie dla wspomnianego profilu najemców. Najważniejszy jest zwykle dobry dostęp do komunikacji miejskiej i centrum miasta oraz miejsca pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here