Jak dobrać gniazdka elektryczne do domu i pracy?
Wybór gniazdek elektrycznych to nie tylko decyzja estetyczna, ale przede wszystkim kwestia funkcjonalności i bezpieczeństwa. Oczywistym jest fakt, że nie każdy, kto buduje czy remontuje dom, jest specjalistą od elektryki, warto jednak przyswoić podstawową wiedzę w tym temacie, aby wybrać bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania. Gniazdka są przecież elementem, który montujemy na dłuższy okres i nie chcemy wymieniać ich zbyt szybko, dlatego istotnym czynnikiem, przy wyborze produktów, powinna być też ich jakość.
Z uziemieniem czy bez?
Uziemienie gniazdka elektrycznego ma nas chronić przed ewentualnymi przebiciami prądu. Nie ma konieczności podłączania wszystkich urządzeń do gniazdek z uziemieniem, jednak ich spora lista powoduje, że często decydujemy się na gniazdka z uziemieniem w całym domu.
Do urządzeń, które wymagają gniazdek z uziemieniem należą przede wszystkim duże sprzęty AGD: lodówka, pralka, kuchenka mikrofalowa, ale także niektóre mniejsze urządzenia, jak odkurzacze, większość telewizorów czy monitorów, a nawet niektóre komputery. Jeśli nie chcemy instalować gniazdek z uziemieniem w całym domu, warto dobrze się zastanowić, jakie będzie przeznaczenie danego gniazdka i dobrze to rozplanować. Jeśli zdecydujemy się na gniazdka elektryczne z uziemieniem w całej przestrzeni, bez problemu możemy do nich podłączać również urządzenia niewymagające uziemienia.
Jakie gniazdka do kuchni i łazienki?
Łazienka, kuchnia czy pralnia, to pomieszczenia o szczególnej charakterystyce. Łazienka objęta jest dodatkowo specjalnymi przepisami w kwestii rozmieszczenia gniazdek i włączników elektrycznych. Do tych pomieszczeń, z racji często występującej w nich wilgoci oraz dostępu do źródeł wody, warto wybrać hermetyczne lub bryzgoszczelne gniazdka elektryczne, zwłaszcza jeśli montujemy je blisko zlewozmywaka, umywalki lub w miejscach, gdzie mogłoby dojść do ich zalania czy zachlapania. Gniazdka w łazience powinny oczywiście posiadać uziemienie.
Jak rozplanować rozmieszczenie gniazdek?
Jeśli wprowadzamy się do całkiem nowego domu czy mieszkania, właściwe rozmieszczenie gniazdek, będzie nie lada wyzwaniem. Nie znamy jeszcze naszych codziennych rytuałów i zwyczajów w nowej przestrzeni. Nieco łatwiej będzie, kiedy jedynie remontujemy od dawna zamieszkała przestrzeń.
Remont staje się wtedy okazją do poprawek i polepszenia komfortu użytkowania lokalu. Przede wszystkim warto więc przemyśleć ile urządzeń będzie podłączonych na stale do prądu. Do tego minimum gniazdek należy dodać liczbę domowników, z których każdy w trakcie dnia ładuje telefon czy laptopa.
W kuchni oprócz sprzętów wymagających stałego podłączenia, jak lodówka, mikrofala czy czajnik, korzystamy z wielu innych urządzeń, wymagających zasilania, jak mikser, sokowirówka czy toster. Tych ostatnich prawdopodobnie nie będziemy używać jednocześnie, ale należy dobrze przemyśleć umieszczenie gniazdka, do którego będziemy je podłączali, tak, aby móc ich wygodnie używać.
Estetyka i cena
Kiedy mamy już rozplanowane gdzie i jakie gniazdka chcemy zamontować, pozostaje jeszcze kwestia estetyki. Dzisiejszy rynek oferuje wiele w tej kwestii, dlatego nietrudno dopasować odpowiednie gniazdka i włączniki do każdego wnętrza. Ceny najprostszych nieuziemionych gniazdek zaczynają się już od około 4 zł, produkty z górnej półki nabędziemy za ok. 15–20 zł. Pamiętajmy jednak, że głównym kryterium naszego wyboru, powinno być bezpieczeństwo i trwałość produktu, nie cena i design.
Źródło: http://auta.info.pl