Regulacja okien PCV

Okna, podobnie jak wiele innych elementów budowlanki i wykończeń, mają swój „termin przydatności” teoretycznie działają, dopóki nie wybije się w nich szyby. W praktyce jednak, okna po pewnym czasie eksploatacji zaczynają się rozszczelniać. Kłopotliwe w tej kwestii były szczególnie stare okna z drewnianymi ramami. Nawet najlepiej zaimpregnowane okno narażone jest przecież cały czas na działanie różnych czynników atmosferycznych. W rezultacie drewno zaczyna się łuszczyć, kruszeć i pękać. Po obłuszczeniu się warstwy lakieru, zaczyna ono nasiąkać wilgocią i pęcznieć, a następnie schnąć i kurczyć się, co fatalnie wpływa na parametry szczelności okna. W drewnianych oknach, które uległy rozszczelnieniu, nie można już za bardzo nic zrobić. Dlatego wielu inwestorów stawia na okna, których profile wykonane są z PCV. Są nie tylko tanie i łatwe w montażu, ale również trwałe!

Okna PCV potrafią być niesamowicie szczelnie i nie dopuszczać do uciekania przez nieszczelności powietrza na zewnątrz. Nie są to jednak warunki stuprocentowo korzystne dla budynku. Aby zapewnić właściwy przepływ powietrza w domu oraz zapobiegać osadzaniu się pleśni na ścianach, konieczna jest właściwa – nie za mocna i nie za słaba – cyrkulacja powietrza. Powietrze wilgotne i ogrzane powinno przenikać przez szczeliny okna, zaś świeże, zewnętrzne powietrze powinno przez nie wnikać do środka. Pozwala to regulować temperaturę oraz mikroklimat we wnętrzu.

Podczas fachowego montażu okien wykonanych z PCV, specjaliści regulują je zgodnie z zapotrzebowaniem termicznym danego budynku, na podstawie różnych parametrów cieplnych. Warto im w tej kwestii zaufać. Jednak nie wystarczy raz, a porządnie wyregulować okna. Te nowoczesne profile mają w swoich ramach specjalne mechanizmy, które służą regulowaniu szczelin pomiędzy ramą a framugą. Tych mechanizmów jest kilka na całym oknie, a zatem samodzielna regulacja okien powinna zostać poprzedzona dokładnym przeczytaniem instrukcji użytkowania od producenta, oraz zapoznaniem się z profilami okiennymi. Można także zlecić tę regulację specjalistom – i warto to zrobić, jeśli nie chcemy napytać sobie dodatkowych kłopotów.

Po co w ogóle regulować okna? Regulacja okna lato/zima jest konieczna ze względu na bardzo różne temperatury powietrza w naszej szerokości geograficznej. Latem możemy sobie pozwolić na mocniejsze rozszczelnienie okien. Pozwoli to wpuścić więcej ciepłego powietrza do wnętrza i osuszyć ściany po zimie. Dzięki takiej regulacji latem powietrze wewnątrz domu nie jest bardzo nagrzane i wilgotne. Z kolei zimą, gdy na dworze trzaska mróz, warto nieco mocniej uszczelnić okna. Zimne powietrze i tak będzie przez nie przenikało, ale ważne, aby nie wpadało go do środka zbyt wiele, co może powodować pewien dyskomfort. Zbyt luźne szpary między oknami zimą mogą powodować wyziębianie wnętrza i trudności w dogrzaniu go. Regulacja okuć w oknie zimą może spowodować mniejsze straty ciepła, i tym samym zredukować koszty ogrzewania domu.

Jak wyregulować okno? Wiele zależy od konkretnego jego modelu i zastosowanych w nim mechanizmów, a zatem nie ma jednej uniwersalnej recepty. Za pomocą specjalnego niewielkiego klucza dokręcamy lub odkręcamy odpowiednie śruby w odpowiednich miejscach. Trzeba to zrobić z wyczuciem, dlatego też wiele osób nie podejmuje się tego zadania wcale. To błąd, ponieważ nie chcąc brać się za to samemu, można to zlecić fachowcowi. A dlaczego w ogóle należy regulować okna? Oprócz gospodarki ciepłem w mieszkaniu, ma to też inne atuty. Gdy każdego dnia otwieramy i zamykamy okno, rozregulowujemy jego mechanizmy. Okna zaczynają skrzypieć i trzeszczeć, klamka „chodzi” nieco trudniej, czasem potrzeba sporej wprawy, by nauczyć się umiejętnie zamykać i otwierać okno. Nie warto zwlekać z prawidłową regulacją okiennic, ponieważ im bardziej eksploatowane okno, tym większe zniszczenia się w nim robią. Po pewnym czasie okno może się nadawać już tylko do wymiany. Dzięki regulowaniu okien dwa razy do roku można zapewnić sobie kilkadziesiąt lat bezawaryjnego, płynnego ich użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here