Monitoring w biurze. Jakie ma zalety

Przyzwyczailiśmy się już, że kamery monitoringu towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Są obecne w urzędach i centrach handlowych, w autobusach i tramwajach, a także na ulicach w centrach miasta. Coraz częściej monitoringiem zostają objęte także biura i to na własny koszt wynajmujących. W dzisiejszym tekście chcemy rozważyć, czy takie rozwiązanie ma więcej zalet czy wad.

Telewizja przemysłowa CCTV, czyli potocznie monitoring to rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa stanowiącą jedną z najbardziej skutecznych metod zapobieganie włamaniom i kradzieżom. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej kamery instalowane są także w biurach. Niektórym pracownikom się to jednak nie podoba. Zwracają uwagę, że zakrawa to na inwigilację. Trzeba jednak podkreślić, ze monitoring w biurze ma więcej zalet niż wad i właśnie te zalety warto sobie uświadomić.

Większe bezpieczeństwo w biurze

Bez wątpienia zainstalowanie systemu monitoringu w biurze znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa ludzi, jak i mienia. Sama obecność kamer działa odstraszająco na potencjalnych włamywaczy czy osoby postronne, które chcą zadziałać na niekorzyść firmy wykradając np. ważne dokumenty. Ponadto monitoring wraz z możliwością rejestrowania nagrań pozwala szybciej i łatwiej znaleźć sprawcę w przypadku, kiedy do włamania lub kradzieży już doszło. Nagrania wykorzystać możemy później w trakcie śledztwa lub podczas postępowania sądowego.

Osoby mające wgląd do nagrań (zazwyczaj szefowie firm i kierownicy) mogą mieć pod kontrolą newralgiczne miejsca, jak archiwum z dokumentami i samo biuro, które zazwyczaj pełne jest kosztownego sprzętu komputerowego. Posiadając sprawny system monitoringu unikamy ponadto kosztów związanych z wymianą sforsowanych drzwi lub okien oraz zniszczonych sprzętów i mebli.

Ochrona przed pożarem i lepsza wydajność pracy

Bezpieczeństwo wynikające z posiadania kamer to także ochrona przeciwpożarowa (https://www.montersi.pl/systemy-ppoz) i system alarmowy, z którym kamery można zintegrować w ramach złożonego systemu bezpieczeństwa w biurze. Kiedy centrala wykryje niepożądany ruch lub czyjąś obecność, może uruchomić alarm oraz nagrać zdarzenie. W zależności od dodatkowych modułów i funkcji system może także przesłać stosowny komunikat do nas lub wysłać SMS wprost do służb ratunkowych (np. w przypadku wykrycia dymu).

System monitoringu w biurze to także lepsze motywowanie pracowników. Sama obecność kamer może spowodować, że pracownicy mniej chętnie będą przedłużać przysługujące przerwy na jedzenie czy papierosa.

Monitoring w biurze – podsumowanie

Niektóre osoby poddają jednak w wątpliwość konieczność tak ekspansywnego instalowania kamer monitoringu. „Czy jest to jeszcze dbanie o bezpieczeństwo czy już inwigilacja?” – pytają. My jesteśmy pewni, że monitoring przynosi jednak więcej korzyści niż ograniczeń, a zalety zdecydowanie przewyższają wady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here