Niemowlę na diecie wegetariańskiej

W obecnych czasach dieta wegetariańska staje się coraz częściej wybieranym sposobem żywienia. Badania naukowe wykazały, że w przypadku osób dorosłych dobrze zbilansowana dieta wegetariańska to nie tylko doskonały sposób dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale także skuteczny sposób w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Kiedy w rodzinie praktykującej dietę bezmięsną pojawia się nowy członek rodziny, pojawiają się również wątpliwości. Czy niemowlę może odżywiać się dietą wegetariańską bez szkody dla zdrowia? W jaki sposób zadbać o rozszerzanie diety? Na te i inne pytania odpowiedź przygotowała z nami redakcja serwisu o wegetarianizmie – wegemaluch.pl.

Czy mięso jest konieczne, aby niemowlę rozwijało się w prawidłowy sposób?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami WHO rozszerzanie diety niemowlęcia powinno rozpocząć się po 6. miesiącu życia. Po tym czasie mleko matki lub modyfikowane powinno nadal stanowić podstawę diety, aż do ukończenia przez dziecko roku. To właśnie z mleka dziecko powinno pozyskiwać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Proces rozszerzania diety ma za zadanie zapoznać dziecko z różnorodnością smaków i konsystencji, a nie stanowić podstawę odżywiania organizmu. Czy w takim razie niemowlę może być na diecie wegetariańskiej? Zgodnie z większością badań naukowych dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może stanowić źródło odżywiania dzieci i niemowląt. Oznacza to, że mięso nie jest niezbędnym elementem zdrowej diety dziecka. 

Jak rozpocząć rozszerzanie diety dziecka na diecie wegetariańskiej?

Tak naprawdę rozszerzanie diety dziecka na diecie wegetariańskiej nie różni się wiele od rozszerzania diety dziecka praktykującego dietę tradycyjną. Różnica polega wyłącznie na eliminacji produktów mięsnych. Wokół rozszerzania diety urosło wiele mitów, wśród których najbardziej popularne są stwierdzenia, że na początku rozszerzania diety należy podawać dziecku wyłącznie papki czy że rozszerzanie diety polega na podawaniu posiłków jednoskładnikowych (np. zblendowana marchewka). Proces rozszerzania diety może wydawać się więc skomplikowany i bardzo często budzi wiele obaw u młodych rodziców. Jak zatem powinien wyglądać proces rozszerzania diety niemowlęcia?

  • niemowlę nie może jeść produktów zakazanych, czyli: surowych ryb, surowych jaj, miodu, cukru, grzybów, serów pleśniowych, mleka krowiego, mleka koziego, mleka owczego. W tradycyjnej diecie nie należy również podawać surowego mięsa. Mleka nie należy podawać dziecku w dużej ilości do picia, jednak można stosować je jako dodatek do dań np. do przygotowania gofrów lub naleśników,
  • dziecko po 6. miesiącu życia może jeść wszystko, z wyłączeniem wyżej wymienionych produktów zakazanych,
  • aby zminimalizować ryzyko zadławienia należy zadbać o bezpieczne kształty kawałków do jedzenia, czyli np. winogron i orzechów nigdy nie podajemy w całości,
  • dziecko na początku rozszerzania diety może mieć odruch wymiotny, wypychać jedzenie językiem lub krztusić się. Jest to zjawisko naturalne i może potrwać kilka pierwszych dni. Dziecko w ten sposób uczy się połykać kawałki, ponieważ do tej pory spożywało wyłącznie płynne pokarmy. Najtrudniejszą formą do połknięcia dla dzieci są grudki. Dużo łatwiej jest im połknąć papkę lub kawałek. Należy nadmienić, że jedzenie twardszych kawałków wpływa pozytywnie na kształtowanie zgryzu i uzębienia. 

Na co powinni uważać rodzice rozszerzając dietę bez mięsa?

Stosowanie diety bezmięsnej u małych dzieci wymaga od rodziców dużego zaangażowania oraz wiedzy. Rodzice powinni skupić się na odpowiednim zbilansowaniu białka, witaminy B12, wapnia oraz cynku. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w odpowiedni sposób odżywiamy nasze dziecko, to warto zasięgnąć opinii dietetyka. Pamiętajmy, że po 6. miesiącu życia zapas żelaza ulega zmniejszeniu i to właśnie produkty zawierające dużą ilość tego składnika powinny stanowić stały element diety np. amarantus ekspandowany, fasola, ciecierzyca, soczewica. Do diety można włączyć produkty takie jak seitan, tofu lub tempeh. Składnikami pokarmowymi bogatymi w witaminę B12 będą ryby oraz nabiał. W ten sposób uzupełniony zostanie również poziom wapnia. Dania dla niemowląt można przygotowywać w tradycyjny sposób np. rybę można upiec w piekarniku lub ugotować na parze. Amarantus można dosypać do jogurtu naturalnego. Nie jest zabronione stosowanie przypraw, wyjątek stanowi sól i cukier, które nie są wskazane w diecie dziecka do pierwszego roku życia.  

Źródła: 

  • Van Winckel M, Vandevelde S, De Bruyne R, Van Biervliet S. Clinical practice: vegetarian infant and child nutrition. Eur J Pediatr. 2011 Dec;170(12):1489-94. doi: 10.1007/s00431-011-1547-x. Epub 2011 Sep 13. PMID: 21912895.
  • Szajewska H., Socha P., Horvath A. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Podstawka. Med. Pediatr. 2021;18:805-822.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here