Skuteczne szukanie pracy

Powodów konieczności znalezienia pracy jest wiele. Wiele osób traci stanowisko w związku z restrukturyzacją firmy. Inni wyczerpali już wszelkie możliwości rozwoju i wykonywane obowiązki nie przynoszą już satysfakcji. Częstą przyczyną poszukiwania zatrudnienia jest negatywna atmosfera w pracy oraz niskie wynagrodzenie. Bez względu na to czy jesteś absolwentem stojącym dopiero u progu kariery zawodowej, czy pracownikiem z wieloletnim stażem, zasady dotyczące poszukiwania pracy są takie same.

Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym w procesie poszukiwania zatrudnienia jest Internet. Pozwala w prosty sposób filtrować oferty pracy oraz zdobyć wiedzę na temat pracodawców. Zawsze aktualne ogłoszenia można przeglądać w serwisie „Aplikuj.pl”, jednak aby osiągnąć sukces, trzeba wiedzieć jak zrobić. Dobrze jest poznać kilka wskazówek, które mogą pomóc w zdobyciu angażu.

Zacznij od początku

Nawet bogate doświadczenie zawodowe nie pomoże, gdy pracodawcy nie zainteresuje nasze CV. To jest zupełnie naturalna sytuacja, ponieważ osoby zajmujące się rekrutacją nie mają na tyle czasu, aby dokładnie przeczytać każde CV, dlatego do dalszego etapu przechodzą kandydatury osób, które mogą pochwalić się czytelnym i przejrzystym życiorysem. Pamiętajmy, że CV musi spełniać obowiązuje standardy, ale oprócz treści merytorycznej, trzeba zadbać o poprawną stronę wizualną. CV nie może być krzykliwe, ale powinno zwrócić uwagę pracodawcy. Jeśli nie mamy pewności, czy nasze dokumenty spełniają wymagania potencjalnych szefów, warto skorzystać z porad i kreatorów online dostępnych w serwisach internetowych. Chcesz dowiedzieć się więcej jak skutecznie poszukiwać pracy? Możesz o tym przeczytać w polecanym artykule.

Warto do CV dołączyć list motywacyjny. Jest on doskonałym sposobem uzupełnienia informacji zawartych w życiorysie. Dobrze napisany powinien przekonać rekrutera o tym, że jesteśmy najlepszym kandydatem na pracownika, co z pewnością poskutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Znalezienie najatrakcyjniejszej oferty

Poszukiwanie pracy powinno wiązać się przede wszystkim z naszymi oczekiwaniami. Wykonywane obowiązki powinny przynosić nam satysfakcję, dawać możliwość rozwoju. Nawet bardzo dobrze płatna praca, która nie sprawia przyjemności, z biegiem czasu okaże się frustrująca i zniechęcająca. Dlatego tak ważne jest określenie własnych potrzeb, a dopiero później wymagań pracodawcy. W trakcie poszukiwania zatrudnienia starajmy się wykorzystywać wszelkie dostępne narzędzia. Czytajmy branżowe czasopisma, słuchajmy radia. Starajmy się wzbogacać wiedzę na temat rynku pracy, branży, która nas interesuje. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Szukasz pracy w Warszawie? Sprawdź jak odpowiadać na oferty pracy”.

Nie zapominajmy o tak zwanym marketingu szeptanym. Warto skontaktować się ze znajomymi i rodziną, by podzielić się z nimi informacjami o fakcie poszukiwania pracy. Być może dowiemy się o wolnym wakacie w firmie znajomego? Może ktoś słyszał o stanowisku, zgodnym z naszymi predyspozycjami? Rozważmy wszystkie otrzymane rekomendacje i starajmy się stale rozszerzać listę kontaktów. Pamiętajmy, że pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z polecenia.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest w zasadzie najważniejszym etapem procesu rekrutacji, decyduje o podpisaniu umowy o pracę, dlatego trzeba się do niej przygotować. Spotkanie z rekruterem bywa stresujące, jednak starajmy się powściągnąć emocje. Musimy znać swoje mocne i słabe strony i wykazać się wiedzą na temat pracodawcy, struktury przedsiębiorstwa oraz produktów lub usług, które oferuje. W portalach internetowych znajdziemy wiele wskazówek i porad, dzięki którym przygotujemy się do takiej rozmowy.

Jeśli tylko wykażemy się zaangażowaniem, poświęcimy czas i będziemy konsekwentnie realizować plan, z pewnością zdobędziemy pracę, która spełni nasze wszelkie oczekiwania i potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here