Jak działa elektroniczny papier?

Papier elektroniczny znany jest od bardzo wielu lat, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega ta niesamowita technologia. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

E-papier jest energooszczędny i co najważniejsze bezpieczny dla wzroku, dlatego też odgrywa on coraz większą rolę we współczesnym przemyśle. Elektroniczny papier wyróżnia się bardzo mocno kontrastowym obrazem i doskonałym kątem widzenia.

Na rynku dostępny jest również kolorowy e papier, ale niestety ze względu na wiele ograniczeń nie jest on zbyt często wykorzystywany. Czarno biały e-papier wykorzystywany jest w wielu branżach. W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać na przykład elektroniczne znaki drogowe, które wyposażone są z panele fotowoltaiczne. Elektroniczny papier na szeroką skalę wykorzystywany jest także w plakietkach reklamowych oraz profesjonalnych panelach sterujących.

Jak działa elektroniczny papier?

Urządzenia z elektronicznym papierem (EPD), działają na zupełnie innych zasadach niż tradycyjne ekrany LCD. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że papier elektroniczny pobiera energię jedynie podczas odświeżania. Klasyczne wyświetlacze LCD jak powszechnie wiadomo nawet do wyświetlania statycznego obrazu zużywają energię.

W niektórych urządzenia e papier odświeżany jest jedynie co 5-6 stronę. W pozostałych przypadkach zmieniany jest jedynie kolor pojedynczych pikseli, dzięki czemu można zaoszczędzić naprawdę sporo energii.

Dlaczego producenci stawiają na elektroniczny papier?

E papier nie świeci, dlatego też jest zdrowy dla naszego wzroku. Sporym plusem jest również to, że czarne pigmenty w poszczególnych mikrokapsułkach są dobrze widoczne nie tylko w świetle naturalnych, ale również w świetle sztucznym. Aby wyświetlacze LCD mogły pokazać obraz, muszą niestety cały czas świecić. Urządzenia, które korzystają z wyświetlaczy LCD mają zazwyczaj ochronną taflę szklaną, która przy dużym nasłonecznieniu działa jak lustro.

Producenci do doświetlania elektronicznego papieru wykorzystują diody LED, które są bardzo przyjazne dla wzroku i energooszczędne. Diody LED umieszczone zostały w taki sposób, aby świeciły na ekran EPD zawsze z góry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here