Gdy mowa o polskim rynku pracy w roku 2018, najczęściej wspomina się o ciągłym spadku odnotowywanej przez Główny Urząd Statystyczny stopy bezrobocia. Ewentualnie mówi się o tym, jakie zawody są aktualnie poszukiwane. Czy można jednak powiedzieć o trendach coś innego? Poniżej postaramy się przyjrzeć sprawie i zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, na któe warto zwrócić uwagę.
Mobilność pracowników
Ten trend znany jest od dawna. Już w latach dziewięćdziesiątych wiele osób dojeżdżało do pracy w innym mieście, czy wręcz województwie (w tym przypadku wracając do swojego miejsca zamieszkania tylko w okresie weekendów). W ostatnich latach trend ten objął jednak wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Co więcej, to nie oni szukają zatrudnienia w innych miastach, przeciwnie, to agencje HR szukają kandydatów z coraz dalszych obszarów, byle tylko trafić na tych najbardziej doświadczonych.
Z drugiej strony także osoby o niższych kwalifikacjach często szukają możliwości zatrudnienia w sąsiednich miastach. Wyższy poziom zmotoryzowania sprawił, ze dużo łatwiej dojeżdżać do pracy w miejscach, które wcześniej wymagały wyszukania często niewygodnych połączeń w ramach komunikacji masowej.
Z tego właśnie powodu coraz bardziej oblegane są sprawdzone serwisy typu http://pl.jobsora.com, gdzie można znaleźć nowe oferty pracy w różnych branżach. Warto je śledzić, ponieważ czasami pomimo konieczności dojazdu do sąsiedniego miasta, można uzyskać znacznie korzystniejsze warunki zatrudnienia.
Prace dodatkowe
Innym znaczącym trendem jest fakt, ze coraz więcej Polaków zaczyna szukać dodatkowych źródeł dochodu. Czasami jest to dodatkowe ćwierć etatu, kiedy indziej wykonywanie prac weekendowych. Wiele osób poszukuje także okresowych możliwości wykonywania pojedynczych zleceń na zasadach umowy o dzieło. Z jednej strony świadczy to o dużych możliwościach zwiększenia budżetu domowego, z drugiej o nadal nie zadowalających zarobkach, skoro wiele osób jest gotowych poświęcać na pracę więcej czasu, niż standardowe osiem godzin.