Pożyczyć, by kupić

0
2378

Postęp technologiczny i duży popyt sprawiają, że rynek pęka w szwach. Co rusz zalewany jest nowymi sprzętami. Każdy jest użytkownikiem jakiegoś sprzętu i prędzej czy później będzie musiało zmienić. Czasami sprzęt, który chcemy zakupić znacznie przerasta nasze możliwości finansowe. Działając pod wpływem chwili sięgamy po pomoc – pożyczki online.

Wzięcie kredytu to jeszcze nie koniec świata. Oczywiście różnicą jest kredyt na mieszkanie, którego czas spłaty wynosi bagatela trzydzieści pięć lat, a pożyczką na nowy laptop czy telewizor. Szybka pożyczka przez internet to nie kiedy ratunek dla wielu konsumentów. No dobrze, ale jak to działa? Bez zbędnych kolejek i wcześniejszego umawiania spotkań logujemy się na portalu z pożyczkami internetowymi. Na pierwszej stronie zazwyczaj, wita nas kalkulator, który w magiczny sposób od razu wyliczy nam ratę, po wcześniejszym wprowadzeniu kwoty, którą chcemy otrzymać i wprowadzeniu okresu kredytowania. Wydaje się bardzo proste. Oczywiście bez skanu dowodu osobistego i wymaganych podczas procesu kredytowego dokumentów się nie obędzie. Jest jednak kilka minusów.

Po pierwsze z racji nieporównywalnie krótszego czasu weryfikacji, co do tego znanego z banków – warunki mogą być nieco gorsze. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) może osiągnąć na prawdę dosłownie kosmiczne wartości. Nie mamy szansy na żadne negocjacje – nie rozmawiamy z doradcą w banku, a wszystko wylicza bezwzględny kalkulator online. Weźmy również pod uwagę brak jakiejkolwiek kontroli. Biorąc koleją i kolejną pożyczkę internetową można bardzo łatwo się w tym zatracić, a konsekwencje w postaci wysokiego oprocentowania przy zwlekaniu ze spłatą mogą być wysoce odczuwalne. Sprawa ma się inaczej, gdy załatwiamy pożyczkę w sposób znany od lat, czyli w banku. Nie musimy iść do banku, w którym posiadamy konto, natomiast tam chyba łatwiej wynegocjować lepsze warunki.

Na rynku jest wiele banków, a konkurencja nie śpi. Reklamy i nie dając spokoju telefony z kolejnymi, nowymi i jeszcze lepszymi ofertami kredytowymi. Banki aż palą się do tego, żeby pożyczyć nam pieniądze. Zasada jest prosta – dla banku musi się to opłacać. Inaczej nie utrzymałby się na rynku. Trzeba zawsze mieć na uwadze, że mimo coraz to lepszych ofert kredytowych, zawsze procent do dopłaty będzie – musimy dokładnie przeliczyć jaki. Co prawda czasy ukrytych kosztów już chyba minęły, ale przezorny zawsze ubezpieczony. No chyba, że nie będziemy chcieli skorzystać z ubezpieczenia kredytowego. Pozostaje nam więc dokładnie przeliczyć ilość pożyczanych pieniędzy.

Pożyczki przez internet nieraz mogą uratować nas w ciężkiej sytuacji finansowej, reperując obecny budżet. Przy tego typu decyzjach trzeba jednak pamiętać o konsekwencjach. Kredyt sam się nie spłaci, a ratę będziemy musieli spłacać systematycznie przez cały okres kredytowania. Warto przemyśleć wcześniej ten wybór, upewniając się chociażby czy posiadamy płynność finansową. Bez stałego pewnego dochodu lepiej nie decydować się na pożyczki, a tym bardziej te szybkie, bo możemy tego szybko żałować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here