Tak się złożyło, że zawód projektanta wnętrz jest czasem postrzegany jako coś prostego i łatwo na nim zarobić. Na zamawiających patrzy się czasem przynajmniej ze zdumieniem. Przychodzi osoba, mówi, jaki kolor zastosować, gdzie przykleić tapetę i jaki żyrandol powiesić, a potem prosi o pieniądze!
Jeśli zdarzyło Ci się tak myśleć obejrzyj projekty znajdują się na tej stronie https://projektowaniewnetrz24.eu i sam/a odpowiedz na pytanie czy to na pewno takie proste jak się niektórym wydaje. Czy to tylko dobranie tapety, żyrandola i koloru na ścianie? Czy raczej prawdziwa sztuka doboru setek składników tak aby współgrały ze sobą i tworzyły całość. Dobór elementów nie tylko aby współgrały ze sobą ale aby także spełniały oczekiwania mieszkańców tak pod względem funkcjonalności jak i estetyki.
Ten artykuł ma na celu rozwianie mitów, które towarzyszyły naszej profesji od jej powstania. To prawda, projektant wnętrz lub architekt nie musi stać przy maszynie w fabryce. Jest to jednak żmudna praca wymagająca odpowiedzialności, doświadczenia i ciągłego doskonalenia własnych umiejętności. Projektant wnętrz musi wykazać się ogromną cierpliwością do niekończących się poszukiwań produktów i sporów z wykonawcami.
Talent i dobry gust to podstawa zawodu
Przede wszystkim talent jest pojęciem nieuchwytnym, trudno go zmierzyć, nie można go rozpoznać na testach lub egzaminach, nie można się go nauczyć na uniwersytecie ani na kursach. Talent potwierdzają lata doświadczenia i wykonywana praca.
Dobry smak jest z pewnością ważną, a nawet integralną częścią zawodu. Ale smak nie wystarczy, aby zostać profesjonalistą. Aby jednak opracować i zrealizować projekt bez popełniania drobnych i niewygodnych błędów, potrzeba dużo praktyki i wiedzy technicznej, której nie można zdobyć bez szkolenia.
To jest twórczy zawód.
Oczywiście w zawodzie projektanta wnętrz wymagana jest kreatywność, ale nie w takim stopniu, jak wiele osób myśli. Kreatywność przejawia się na początkowych etapach pracy nad projektem – kiedy projektant spotyka się z klientem, słucha jego preferencji i po raz pierwszy ogląda lokal. W takich chwilach buduje w głowie idealny projekt.
Ale tu kończy się kreatywność i zaczyna się praca – ciężka, wyczerpująca moralnie i fizycznie, rysunki, specyfikacje, aprobata klienta. Trzeba stale pamiętać o budżecie, czasie realizacji, cechach materiałów budowlanych, nieustannie liczyć i sprawdzać, bo projektant nie może pozwolić sobie na błędy. Tu nie ma w ogóle miejsca na kreatywność.
Projektant wnętrz to poszukiwany i dobrze płatny zawód
Zapotrzebowanie na zawód to mit powszechny nie tylko w dziedzinie projektowania wnętrz, ale także w innych zawodach. Spójrz na ekonomistów i psychologów pracujących poza swoim zawodem i na całą armię niespokojnych menedżerów.
Kryzys wpływa na rynek budowlany, a co za tym idzie na projektowanie i architekturę. Są ludzie, którzy przy pierwszych echach kryzysu natychmiast tracą zamówienia i pozostają bezrobotni. Ale są tacy, którzy wciąż się bogacą, niezależnie od sytuacji finansowej na świecie czy w kraju. Dochodzimy do wniosku, że nie sam zawód jest poszukiwany, ale profesjonalista. A bez doświadczenia, zadowolonych klientów, zakończonych sukcesem projektów, publikacji i nagród nie można mówić o popycie.
Stąd wyciągamy wniosek o pieniądzach, jakie przynosi ten zawód. Należy pamiętać, że projektant wnętrz lub architekt bez doświadczenia ma bardzo ciężką drogę przed sobą. Trudno o pierwsze zamówienia bez dobrego portfolio. Musisz zaniżać ceny i przejmować nawet najmniejsze projekty lub, co gorsza, wymyślać portfolio. Zanim zaczniesz, musisz zadbać o dobry zapas pieniędzy na początkowy okres, naprawdę dobry, bo nie da się obliczyć, jak długo ten etap będzie trwał.
Nie ma co się spierać – światowej sławy profesjonaliści zarabiają dużo. Żeby jednak do tego dojść musieli przejść przez trudny początkowy okres. Nie można też powiedzieć że teraz mają nadmiar czasu wolnego. Oprócz tworzenia projektów, budowania obiektów, projektują meble, uczestniczą w wystawach i konkursach, stale publikują i prowadzą kursy mistrzowskie, za które pobierają wynagrodzenie.
Może Cię także zainteresować https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-kuchni