OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca, zwłaszcza, gdy jest to jedna z pierwszych takich sytuacji w Twoim życiu. W takim momencie trudno zebrać myśli, więc lepiej przygotować się do rozmowy wcześniej. Dobrze jest przemyśleć nawet najbardziej podstawowe pytania, takie jak przedstawienie zarysu własnego profilu. Wobec tego co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przedstawienie siebie na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytanie o to, by opisać samego siebie pada zwykle na początku rozmowy. Jeśli chcesz zwiększyć szansę, że wystartujesz dobrze niezależnie od poziomu zdenerwowania, trzymaj się paru prostych zasad:

Staraj się mówić wyłącznie o cechach pozytywnych. Być może wydaje Ci się, że warto wspomnieć też o negatywach albo że interlokutor oczekuje od Ciebie całkowitej szczerości? Nie jest to konieczne. Oczywiście nie powinieneś kłamać, ale nie ma sensu samemu wspominać własnych wad, zwłaszcza takich, które mogą wpłynąć na ocenę Ciebie, jako przyszłego pracownika. Obie strony rozmowy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że rozmowa kwalifikacyjna polega na „sprzedaniu” pracownika na rynku pracy, więc pozytywne przedstawianie własnej osoby może być odebrane tylko dobrze. Nie musisz mówić, że jesteś dobrze zorganizowany, gdy tak naprawdę otacza Cię ciągły chaos. Jednak wspominanie, że nie radzisz sobie z trzymaniem się harmonogramu nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej po prostu pomijać problematyczne kwestie.

Nie podawaj fałszywych informacji. To zaskakujące, jak wiele osób przemyca małe i duże kłamstwa podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą. Gdy szybko zaczynasz się zastanawiać co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej możesz łatwo wpaść na pomysł, by mówić to, co pracodawca chce usłyszeć. Jednak weź pod uwagę, że kłamstwo szybko wyjdzie na jaw, np. podczas zadania próbnego albo późniejszego trafnego pytania przedstawiciela firmy. Nawet jeśli Twoje kwalifikacje będą odpowiednie, nikt nie będzie chciał zatrudniać kłamcy. Drobne kłamstewko może pogrzebać Twoje szanse na zatrudnienie – nie warto ryzykować.

Skup się na kwestiach, które są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz i z Twoim życiem zawodowym. To prawda, że pierwsze pytanie jest rozgrzewkowe, ale rekruter nie prosi, byś powiedział coś o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, aby słuchać piętnastominutowego speechu na temat Twoich osiągnięć w „Wiedźminie” czy życiu towarzyskim. Postaw się w roli rekrutującego i zastanów się, jakie informacje na Twój temat mogą go zainteresować.

Wspomnij o swoich cechach osobowych, które mogą mieć znaczenie na stanowisku pracy. Chcesz być przedstawicielem handlowym albo pracować w obsłudze klienta? W takim razie nie zapomnij powiedzieć, że lubisz rozmawiać z ludźmi, a nawiązywanie nowych kontaktów dobrze Ci idzie.

Spontaniczna wypowiedź na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeżeli aplikujesz na stanowisko, na którym Ci zależy, zapewne myślisz o rozmowie już znacznie wcześniej. To dobrze, bo najprawdopodobniej solidnie się przygotujesz. Warto wcześniej poczytać o firmie, odświeżyć informacje merytoryczne i przypomnieć sobie zadania na poprzednich stanowiskach pracy. Ale jeśli zastanawiasz się co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, miej na uwadze, że jest to pytanie otwarte i nie warto przygotowywać ścisłej, wyuczonej na pamięć odpowiedzi. Formułka wypowiedziana z pamięci będzie brzmiała sztucznie i mało interesująco. Przemyśl najważniejsze punkty przedstawienia własnej osoby, ale nie formułuj wcześniej dokładnych zdań. Gdy pójdziesz dobrze przygotowany i pewny siebie, na pewno zrobisz doskonałe wrażenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here