gruzja

Gruzja jest niewielkim krajem w Kaukazie Południowym, które graniczy z Rosją, Armenią, Turcją, oraz Azerbejdżanem. Rozległe pasmo dostępu do Morza Czarnego, oraz rozległe tereny górskie na przemian z równinami i półpustyniami powodują, że Gruzja jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazu regionów świata. Stare chrześcijańskie świątynie, zabytkowe  winnice, oraz przepiękne parki z błękitnymi jeziorami, mieszają się z nowoczesną architekturą wielkich metropolii. Mieszanka ta wzbogacona przepyszną kuchnią i niesamowitą gościnnością rdzennych mieszkańców  przyciąga miłośników podróży, którzy poszukują najpiękniejszych miejsc i nietuzinkowych atrakcji turystycznych.

Klasztor Cminda Sameba i szczyt Kazbek

Prawosławna cerkiew zwana także Świętą Trójcą położona jest nieopodal Gereti  na wysokości 2170 m n.p.m. Malowniczy widok z klasztoru na górujący nad nim szczyt Kazbek to niewątpliwa zachęta dla każdego sympatyka górskich wycieczek oraz wysokogórskich klimatów. Do klasztoru można podjechać samochodem. Samodzielne wejście na wzgórze to duży wysiłek, ale piękno otaczającej przyrody oraz zjawiskowe widoki rekompensują cały trud. Klasztor Cminda Sameba powstał w XIV wieku i legendy głoszą, że niegdyś przechowywane były tu skarby. Do dziś zachował się zabytkowy ołtarz z oryginalnymi malowidłami.

Skalne miasto Wardzia

Skalne miasto Wardzia w regionie Mescheti uznawane za jeden z najważniejszych zabytków Gruzji umiejscowione jest w skałach kanionu rzeki Mtkwari, na zboczu góry Eruszeli. Infrastruktura składa się z 13 poziomów, na których zbudowano tysiące komnat, z czego do dziś w dobrym stanie zachowało się ich 250. Zgłębiając tajniki powstania miasta, dowiadujemy się, że jego fundatorką i założycielką była wojownicza królowa Tamar. Budowa skalnego miasta rozpoczęła się już w 1184 roku, czyli w początkach panowania królowej, a zakończyła w 1213 roku. Patrząc z dołu, skalne miasto przypomina plaster miodu, ponieważ widać odsłonięte komnaty i tunele wykute w jasnych skałach. W niektórych komnatach można podziwiać świetnie zachowane malowidła, a ciekawostką są mieszkający w salach mnisi, którzy pilnują wiekowego dziedzictwa.

Dolina Truso

Planując wczasy w Gruzji, nie można pominąć zwiedzenia urokliwej Doliny Truso. Miejsce to jawi się niczym raj na ziemi. Odsłania niesamowity surowy krajobraz obfitujący w zielone łąki, słoneczne polany, żółto-czerwone trawertyny, źródła mineralne, błękitne zbiorniki wodne, oraz jezioro mineralne z bąbelkami. Wszystko to na tle niesamowitych, zaśnieżonych szczytów gór. Dla sympatyków starożytnej architektury nie lada gratką będą umiejscowione w dolinie średniowieczne wieże, a także tubylcze tradycyjne wioski.

Batumi

Batumi jest spełnieniem marzeń dla osób lubiących dobrze zjeść, napić się najlepszego wina i bawić się do białego rana. Ten najważniejszy port i zarazem największy kurort Gruzji położony nad Morzem Czarnym nieustannie tętni życiem i przyciąga turystów z całego świata. W takim kraju jak Gruzja, morze jest kluczową atrakcją dla sympatyków słonecznych plaż i błękitu wielkiej wody. To zupełnie inny świat, niż zabytkowe stare wioski, czy klimatyczne doliny i góry. Batumi jest nowoczesną oazą dla osób spragnionych nowoczesnych uciech. Przepych i bogactwo nowoczesnej architektury zapierają dech, a górujące nad miastem spektakularnie oświetlone wieżowce wzbudzają zachwyt i respekt. Po dniu spędzonym na nadmorskich plażach, z przyjemnością można zawitać do klubów nocnych i kasyn, oraz prestiżowych restauracji, gdzie, wbrew pozorom, nie trzeba wydać majątku. Gruzja cieszy się bowiem opinią, że nie jest państwem drogim. Zwiedzając Batumi, warto zwrócić uwagę na zjawiskowo oświetlone tańczące fontanny, wszechobecne rzeźby, oraz zegar astronomiczny.

Tbilisi

Stolica Gruzji, Tbilisi zamieszana przez ponad milion ludzi, zdecydowanie różni się od Batumi. To miejsce pełne historii, w której zgłębianiu pomogą muzea, zabytki i bardzo dobrze zachowana tradycyjna architektura. Miasto umiejscowione na obu brzegach doliny rzeki Kury, zaliczane jest do najstarszych miast na świecie.  Stolica pełna jest kościołów, synagog i meczetów, ale podczas jej zwiedzania nie można zapomnieć o łaźniach siarkowych w dzielnicy Abanotubani, czy zabudowie starego miasta pełnej tajemniczych zakamarków. W restauracjach i ulicznych stoiskach gastronomicznych Tbilisi można skosztować tradycyjnych gruzińskich potraw, które zasłynęły na całym świecie.

Paravani

Marzenia o spojrzeniu w odmęty wielkiej wody na tle pasma górskiego sięgającego 3 tysięcy metrów są do spełnienia nad największym jeziorem Gruzji, położonym na wysokości 2073 m n.p.m. — Paravani. Bijące o brzeg fale przywodzą na myśl bardziej morze, niż jezioro. Pomimo ogromnego obszaru zajmującego 37,5 km² , to wulkaniczne jezioro liczy sobie w najgłębszym miejscu zaledwie 3,3 metra głębokości. Akwen do dnia dzisiejszego nie został całkowicie zbadany przez nurków, ponieważ woda w zbiorniku jest mętna i błotnista, jednak ekipa nurków w jednym miejscu na dnie jeziora odkryła miejsce pochówki datowane na epokę brązu. Nieopodal jeziora znajduje się zabytkowy klasztor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here