Jak i kiedy składamy sprawozdanie finansowe JPK?

Zagadnienia dotyczące księgowości mało kiedy są łatwe, proste i przyjemne. Z reguły wymagają specjalistycznej wiedzy, dlatego zdecydowana większość przedsiębiorców zgłasza się o pomoc w prowadzeniu księgowości do profesjonalistów – do księgowych i doradców podatkowych. Mówiąc wprost: zleca te usługi do wykonania innym podmiotom za odpowiednie wynagrodzenie.

Jak i kiedy składamy sprawozdanie finansowe JPK, tego przedsiębiorca nie musi wiedzieć, ale już księgowy, który obsługuje daną firmę – jak najbardziej. Jeśli chodzi o formularze, pomocne wzory i druki znajdziesz na https://www.druki-formularze.pl/druk/sfjinz-1-e-sprawozdanie-finansowe-jpksf-dla-jednostek-innych-w-zlotych-zgodnie-z-zalacznikiem-n. Co kilka miesięcy w rachunkowości pojawiają się nowe przepisy, które trzeba odpowiednio zinterpretować.

Dobry księgowy doskonale wie, jakie luki prawne może wykorzystać, aby było to z korzyścią dla swojego klienta. Mówi się, że to co w prawie nie jest zabronione jest dozwolone ale trzeba umiejętnie z tego korzystać, już wielu przedsiębiorców miało kłopoty przez nierozsądnych księgowych. Oczywiście czasami to klienci naciskają, aby zaksięgować coś w koszty pomimo, że nie ma do tego absolutnie żadnych podstaw prawnych.

Sprawozdania finansowe JPK to niełatwa działka, ale wykonywane systematycznie potrafią nawet zrobić się przyjemne. W gruncie rzeczy codzienne praca w księgowości polega na wykonywaniu żmudnych, nudnych czynności. Można jednak odnaleźć w tym swoje spełnienie i dlatego właśnie wiele osób chce przebranżowić się, wejść właśnie na drogę księgowości. Wszystkie te osoby z jakiegoś powodu mają dość swojej dotychczasowej pracy albo dopiero wchodzą na rynek pracy i myślą, że zawód księgowego przyniesienie im satysfakcję.

Każda osoba, która myśli o pracy w księgowości, musi być świadoma tego, jak bardzo odpowiedzialna jest to praca. Bardzo często chodzi o księgowanie ogromnych pieniędzy od których trzeba bądź nie trzeba zapłacić ogromnego podatku. Dlatego właśnie decyzje podejmowane przez księgowego muszą być bardzo rozsądne i odpowiedzialne. Nie ma miejsca na niedomówienia i pomyłki.

Księgowa powinna zawsze starać się podchodzić do swojego klienta lojalnie, jednak musi jasno i asertywnie powiedzieć, że nie może czegoś zrobić ponieważ jest to niezgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem. Taka postawa księgowej z pewnością przyniesie jej uznanie w oczach klientów a także renomę.

Osoba która zastanawia się nad pracą księgowej w przyszłości musi być świadoma, że jest to zawód, który wymaga nieustannego dokształcania się. Nie będzie tutaj stagnacji. Trzeba się uczyć.

Największą bazę druków, wzorów, deklaracji i formularzy znajdziesz na stronie https://www.druki-formularze.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here