Jak przygotować się do audytu finansowego?

Audytu finansowego nie trzeba się obawiać. Nie jest to kolejna kontrola, która może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to tego, że powinniśmy całkowicie odpuścić etap przygotowań. Z pewnością warto jest podejść poważnie do planowanej rewizji. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki niej mamy szansę wyeliminować wszelkie nieprawidłowości.

Podpisanie umowy

To my decydujemy o tym, z jakim audytorem nawiążemy współpracę. Na rynku funkcjonuje spora liczba przedsiębiorstw oferujących rewizje finansowe. Nie należy podejmować decyzji zbyt pochopnie. Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie warunków umowy. W zdecydowanej większości przypadków to klient określa dogodny termin badania.

Nie zapominajmy, że audyt finansowy powinien zostać zrealizowany rzetelnie, a zarazem sprawnie. Właśnie dlatego warto jest wybrać specjalistów, którzy posiadają nie tylko niezbędne kompetencje, ale również doświadczenie. W pierwszej kolejności wykonajmy research, aby dowiedzieć się, jakie firmy audytorskie działają w najbliższej okolicy.

Spis niezbędnych dokumentów

Audyt finansowy nie jest przeprowadzany z zaskoczenia. Oznacza to, że możemy kompleksowo się do niego przygotować. Najczęściej otrzymujemy gotowy spis dokumentów, które będą niezbędne podczas rewizji. Zwykle są to sprawozdania finansowe, umowy handlowe, księga przychodów i rozchodów, regulaminy itd.

Podczas przygotowywania dokumentacji warto jest poprosić o pomoc księgowego. Nie ma znaczenia, czy zatrudniamy pracownika, czy korzystamy z usług firmy zewnętrznej. Im lepiej przygotujemy się do audytu, tym sprawniej będzie on przebiegał. Dzięki temu zaoszczędzimy sporą ilość czasu.

Współpraca z audytorem

Nie każdy wie, że duże znaczenie na przebieg audytu finansowego ma współpraca z audytorem. Istotne jest to, aby wyznaczyć do tego konkretne osoby. Zwykle są to pracownicy, którzy odpowiadają za finanse oraz rachunkowość firmy. Trzeba również podkreślić, że niemal każda branża rządzi się swoimi prawami. Właśnie dlatego istotne jest to, aby poinformować audytora o najważniejszych kwestiach.

Owocna współpraca pozwala zminimalizować ilość formalności. Jest to korzystne dla obu stron. Brak porozumienia może negatywnie wpłynąć na efekty badania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here