Kontrakty CFD

Skrót CDF to w języku angielskim Contract For Difference, czyli kontrakt na różnice kursowe. Handel transakcjami CFD to opcja dla bardziej wtajemniczonych inwestorów. Na czym polegają transakcje CFD oraz jakie są ich największe wady i zalety?

Czym jest CFD?

Kontrakty na różnice kursowe to instrumenty finansowe, za pomocą których śledzi się wahania cen aktywa bazowego. To umowa zawarta pomiędzy dwiema stronami, które zobowiązują się do wzajemnej wymiany równowartości różnicy, która wynika z ceny otwarcia i zamknięcia danej pozycji. 

Transakcje CFD to pochodne instrumenty finansowe, dzięki którym inwestorzy Forex mogą wykorzystywać wahania cen instrumentów bazowych bez obowiązku ich posiadania. Co ważne, na transakcjach CFD można zyskać, nawet jeśli cena bazowa spada. Więcej o możliwościach, jakie dają inwestycje CFD, można przeczytać tutaj.

Wady i zalety CFD

Tak jak każdy rodzaj inwestycji, transakcje CFD mają swoje wady i zalety. Do największych zalet tego typu inwestycji należą:

  • wykorzystanie dźwigni finansowej, czyli możliwość dużego zysku przy stosunkowo niewielkim wkładzie, 
  • prostota działania instrumentu, 
  • dobra alternatywa dla kontraktów futures.

Jednocześnie znaleźć można kilka istotnych wad, jakimi są:

  • odsetki płatne w przypadku przetrzymania otwartej pozycji, 
  • negatywne skutki dźwigni finansowej. 

Rozpoczynając przygodę z CFD, należy więc rozpocząć od otwierania małych pozycji lub spróbować sił na platformach demonstracyjnych. Zaznajomienie się z zasadami działania oraz nabyte doświadczenie bez wątpienia przełoży się na efektywność inwestycji w przyszłości. 

Gdzie handlować kontraktami CFD?

Na specjalnych platformach otwiera się rachunki CFD, dzięki którym rozpoczyna się handel kontraktami. Na początku warto skorzystać ze znanych i sprawdzonych platform, dzięki którym transakcje będą bezpieczne i pewne. Wybierając platformę, warto również zwrócić uwagę na atrakcyjność cen, dostęp do dużej ilości kontraktów czy usług ekspertów. Wsparcie konsultantów oraz opiekunów będzie przydatne zwłaszcza w początkowej fazie. Więcej na temat możliwości otwarcia rachunku CFD znajdziesz tutaj. 

Kontrakty CFD to proste instrumenty finansowe, które odpowiednio zarządzane mogą przynieść duże zyski. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każdy produkt finansowy, obarczony jest w jakimś stopniu ryzykiem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here