Mała księgowość, zwana również księgowością uproszczoną, to prawdziwy ratunek dla małych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność lub też działają na stosunkowo niewielką skalę. Jakie są korzyści i obowiązki płynące z takiej formy prowadzenia księgowości?
Formami księgowości w uproszczonej wersji są karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatkowa księga przychodów i rozchodów. W każdej z tych form, do właściwego rozliczenia przyda się program mała księgowość. Pozwala on na ścisły nadzór oraz kontrolę nad dochodami firmy. Szacuje się, że prostota obsługi wraz z przyjaznym interfejsem sprawia, że program mała księgowość jest używany przez około 70% przedsiębiorców, których działalność opiera się na małej księgowości.
Zaletami księgowości uproszczonej są przede wszystkim małe koszty związane z prowadzeniem całej procedury, łatwość w jego prowadzeniu, a także bieżące monitorowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych. Ponadto, można korzystać z księgowości online, czyli w grę wchodzi również program mała księgowość, a co za tym idzie, pełną cyfryzację wszystkich danych.
Jedną z podstawowych wad księgowości uproszczonej jest jej dostępność. Mogą z niej korzystać tylko wybrane podmioty, ściśle określone w ustawie o rachunkowości. Ponadto, mamy tu do czynienia z mniejszymi możliwościami w kwestii większych analiz ekonomicznych. Prowadzenie małej księgowości, niejako wymusza na właścicielu firmy znajomość najnowszych regulacji prawnych, gdyż to on w pełni ponosi konsekwencje ewentualnych błędów w zdarzeniach gospodarczych.
Jak widać, prowadzenie małej księgowości niesie za sobą zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty. Rozważenie wprowadzenia jej w życie w dużej mierze generują regulacje prawne. Jeżeli więc przyjdzie wprowadzić księgowość uproszczoną do firmy, warto pamiętać że istnieje również program mała księgowość, który ułatwi całą pracę związaną z księgowością. Nie od dziś bowiem wiadomo, że programy komputerowe oszczędzają czas pracy i wydajność pracownika.