Wielu z nas ma kredyty, których raty przewyższają nasze możliwości – jeśli raty przekraczają 70% naszych dochodów, po prostu nie jesteśmy w stanie ich płacić. Nie można jednak zrezygnować z opłacania należności, gdyż w ten sposób można wpaść w spiralę długów. Odpowiedzią na nasze problemy jest konsolidacja kredytu, czyli połączenie wszystkich należności w jeden kredyt. Jak to zrobić?
Na czym polega konsolidacja kredytu?
Konsolidacja kredytu to połączenie naszych dotychczasowych zobowiązań w jeden kredyt. Musimy przeanalizować strukturę swojego zadłużenia i zdecydować, które zobowiązania połączyć, a które spłacać na dotychczasowych warunkach. Nie musimy bowiem konsolidować wszystkich posiadanych kredytów, a na przykład te, które najbardziej obciążają budżet. Oczywiście, można tak zrobić tylko wtedy, gdy obciążenia nie są zbyt duże, a pozostawiając je, nie obniżymy naszej zdolności kredytowej. Łączyć można m.in. kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, mieszkaniowe, a także debety w rachunkach i limity kart kredytowych. Bank udzielający kredytu nie przelewa pieniędzy na nasze konto, a poprosi o numery kont przypisanych do konsolidowanych rachunków, by pokryć zadłużenie bezpośrednio na nich. Po połączeniu zobowiązań spłacamy jeden duży kredyt i mamy stałą ratę.
W jaki sposób starać się o konsolidację kredytu?
Chcąc znaleźć ofertę kredytową w dobrej cenie, złóżmy zapytania kredytowe do kilku banków jednocześnie, przedstawiając każdorazowo te same założenia, czyli określając gdzie i na jaką kwotę jesteśmy zadłużeni. Oceniając propozycję weźmy pod uwagę wysokość raty (powinna być niższa od dotychczasowych obciążeń), całkowitą kwotę do spłaty, a także prowizję i Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Należy pamiętać, że dłuższy okres spłaty wiąże się ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu. Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie jest łatwe, gdyż bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Ważne jest więc, by nigdy nie przekraczać terminu spłaty raty, gdyż to obniża nam tzw. scoring, czyli punktację, którą przyznają nam banki jako przyszłym kredytobiorcom.
Dokumenty potrzebne do konsolidacji kredytu
Jednym z najważniejszych dokumentów niezbędnych do otrzymania kredytu jest dowód osobisty, na podstawie którego potwierdzamy swoją tożsamość. Ważne są także nasze dochody — ich wysokość, źródło, a w przypadku zatrudnienia na czas określony, również termin końca umowy. Takie informacje oczywiście trzeba udokumentować, a nie jest to konieczne jedynie wtedy, gdy w danym banku mamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który wpływa pensja. Jeśli wybraliśmy nowy dla nas bank, w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wymaganą formą jest zaświadczenie o okresie zatrudnienia i wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia netto lub brutto za ostatnie 3 miesiące. Podchodząc do konsolidacji kredytów musimy zgromadzić również umowy kredytowe wszystkich zobowiązań, które chcemy połączyć. Oprócz tego warto przygotować szczegółowe informacje dotyczące spłat poszczególnych długów; potrzebna będzie kwota naszych zobowiązań, wysokość rat miesięcznych, data zawarcia umowy oraz jej numer. Często też będziemy musieli przedstawić dwa ostatnie dowody spłaty rat kredytów, które chcemy skonsolidować.
Konsolidacja kredytu to dobry sposób, by obniżyć ratę kredytu. Niestety oznacza to także, że zapłacimy więcej, ale chyba lepiej przepłacić niż wpaść w spiralę długów.
Uzyskaj więcej informacji: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty/nest-konsolidacja