Rozliczenie PIT za 2022 rok

Przedsiębiorcy, a także i osoby fizycznie niezmiennie jak co roku, zobowiązani są złożyć swoje zeznania podatkowe. W przeszłości wypełnienie formularza wiązało się z niemałym ‚główkowaniem’, a ostatecznie i tak kończyło się prośbą o pomoc specjalisty tj. księgowego. System na szczęście z biegiem czasu został dostosowany do potrzeb i możliwości każdego amatora. W tej chwili rozliczenie PIT można złożyć online. Procedura jest stosunkowo prosta i w gruncie rzeczy ogranicza się przede wszystkim do przygotowania odpowiednich dokumentów, zalogowania i poprawnego wypełnienia formularza. Z jakimi zmianami w rozliczeniu PIT za rok 2022 należy się liczyć? Kogo będą dotyczyć, a także jakich terminów należy się trzymać?

  1. Najważniejsze zmiany w rozliczeniach PIT za 2022 rok
  2. Pamiętaj, by rozliczyć PIT za 2022 rok w terminie!
  3. Jak szybko i wygodnie rozliczyć PIT za rok 2022?

Najważniejsze zmiany w rozliczeniach PIT za 2022 rok

Najważniejsze zmiany w rozliczeniach PIT za 2022 rok

Wypełniając formularz rozliczeniowy w 2023 rok należy się liczyć z odgórnie nałożonymi zmianami. Jedną z ważniejszych jest zmiana stawki podatkowej dla osób fizycznych, których dochody nie przekraczają 120 tys. zł. W Nowym Roku podatnicy mogą się spodziewać obniżki z 17% na 12%. Przychylnie spojrzano w nowych zeznaniach podatkowych na sytuacje finansowe osób samotnie wychowujących dzieci. Zgodnie z przyjętymi zasadami, podatnik będzie miał możliwość uwzględnić w rozliczeniu PIT za 2022 rok, dwukrotność kwoty wolnej od podatku tj. 60 000 zł. Jeśli zaś chodzi o kwotę wolną od podatku dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, to zwiększono próg do 30 tys. zł dochodu. Nie zapomniano również i o przedsiębiorcach. Istotną zmianą skierowaną do nich jest poszerzenie katalogu przedsiębiorców, rozliczających się z fiskusem na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Wynika to z faktu zwiększenia limitu umożliwiającego korzystanie z tej formy rozliczenia do 2 mln euro.

Pamiętaj, by rozliczyć PIT za 2022 rok w terminie!

Terminy na rozliczenie PIT za 2022 rok są nieprzekraczalne. Każdy, kto przynajmniej raz w życiu spóźnił się ze złożeniem deklaracji wie, że konsekwencje tego zaniechania, bywają bardzo bolesne. Za każdy dzień zwłoki, naliczane są bowiem odsetki. Dodatkowo w niektórych przypadkach, sprawę rozpatruje już nie Urząd Skarbowy, a sąd, który decyduje o tym czy należy ją traktować jako wykroczenie czy przestępstwo. Dlatego też nie warto czekać na wezwanie z Urzędu, tylko złożyć zeznanie w terminie. PIT za 2022 r. należy w większości przypadków rozliczyć do 30 kwietnia. Jednak z racji tego, że 30. kwietnia 2023 r. wypada w niedzielę, czyli dzień wolny od pracy, termin wydłuża się o dodatkowe 2 dni do 2 maja. Dotyczy to PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Podobne terminy obowiązują również w przypadku zapłaty podatku z PIT-28.

Jak szybko i wygodnie rozliczyć PIT za rok 2022?

Jak szybko i wygodnie rozliczyć PIT za rok 2022

Najprostszą metodą złożenia zeznania podatkowego jest oczywiście wypełnienie formularza online bez wychodzenia z domu. Procedura ogranicza się do kilku kliknięć i prawidłowego uzupełnienia pól. Dużą popularnością cieszy się program Pitax.pl, czyli dedykowany program umożliwiający sprawne i bezpieczne rozliczenie PIT za 2022 rok. By odesłać gotowe rozeznanie do Urzędu Skarbowego przez internet, w pierwszej kolejności należy założyć indywidualne konto. Kolejne kroki są bardzo intuicyjne. System tak naprawdę odpowiednio nawiguje użytkownika, które pola kolejno powinien wypełnić. Należy pamiętać o uwzględnieniu wszystkich ulg i odliczeń, a co najważniejsze o pobraniu UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Rozliczenia podatkowe spędzają sen z powiek ludziom od lat. Na szczęście XXI wiek i rozwój technologii, pozwoliły dostosować mechanizm rozliczeń do potrzeb każdego podatnika, czego najlepszym dowodem są programy do takie jak Pitax.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here