Kredyt czy pożyczka – co jest lepsze na dowolny cel ?

Słów „kredyt” i „pożyczka” używa się najczęściej zamiennie, ale tak naprawdę są to dwa różne zobowiązania finansowe. Utarło się, że pożyczki są pozabankowe, lecz banki czy SKOK-i też mogą ich udzielać, razem z kredytami. Natomiast firmy pożyczkowe nie mogą zawierać umów kredytowych, ten produkt jest zarezerwowany tylko dla banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych. Dlatego, nawet jeśli w reklamie parabanku mamy słowo kredyt, jest to przeinaczenie. Co więc warto wybrać: kredyt na dowolny cel czy pożyczkę ?

Kredyt jest trudniej dostać

To prawda, że kredyt na dowolny cel jest trudniej dostać niż pożyczkę pozabankową. Banki sprawdzają bardzo dokładnie swoich klientów przed udzieleniem im ostatecznej odpowiedzi. Nawet jeśli ktoś złożył wniosek o kredyt na dowolny cel przez internet i otrzymał wstępną decyzję, to wcale nie oznacza, że i ostateczna będzie pozytywna.

Instytucje finansowe nie lubią ponosić ryzyka i chcą mieć klientów rzetelnych, podchodzących poważnie do zaciąganych przez siebie zobowiązań finansowych. To wszystko sprawia, że banki nie udzielają kredytów wszystkim osobom, które by taki zaciągnąć chciały. Po pierwsze bank sprawdza zdolność kredytową, czyli finansową możliwość spłaty w terminie kredytu przez klienta. W tym celu trzeba podać dochody i wydatki, przy czym bank akceptuje tylko najpowszechniejsze dochody uzyskiwane na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło, a także renty i emerytury. Osoby, które chcą dostać kredyt, a prowadzą własną firmę, muszą przedstawić jej przychody za ostatni rok.

Po drugie banki sprawdzają historię kredytową każdego potencjalnego klienta. Tutaj niestety też trzeba wykazać się idealnym profilem kandydata, bez żadnego opóźnienia w spłacie, ponieważ negatywny wpis spowoduje odrzucenie wniosku.

Jeśli jednak pozytywnie przejdziemy weryfikację, to możemy liczyć na kredyt gotówkowy na dowolny cel. Z tym że taki cel trzeba podać w banku. Może to być zakup używanego samochodu, remont mieszkania czy nawet wyjazd na wczasy, ale podając go, trzeba potem pieniądze na ten cel wydać.

Pożyczkę można otrzymać łatwiej

Co ciekawe, mimo że firmy pożyczkowe też wyliczają zdolność kredytową oraz sprawdzają bazy, to można w nich dostać pożyczkę o wiele łatwiej. Parabanki przy wyliczaniu zdolności kredytowej nie narzucają stałego kosztu utrzymania, tak jak to robią banki. Tutaj samodzielnie podajemy we wniosku swoje dochody, nawet z wielu źródeł, jeśli takie mamy, oraz rzeczywiste koszty utrzymania. Sprawia to, że zdolność kredytowa może być wyższa, niż ta obliczona w banku, który używa stałych założeń.

Firmy pożyczkowe nieczęsto sprawdzają Biuro Informacji Kredytowej, ale za to sprawdzają BIG Info Monitor, czyli bazę, która pobiera informacje z innych baz, między innymi z KRD. Dzięki temu parabank ma nawet pełniejszy obraz historii zobowiązań danej osoby niż bank. Oznacza to, że firma pożyczkowa tak samo może sprawdzić klienta, ale każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Nawet jeśli ktoś miał kiedyś problemy ze spłatą, ale nie ma długów czy obecnie spłaca wszystko terminowo, wciąż może liczyć na pozytywną odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here