Rolnicy, którzy chcą mieć swój wkład w rozwój terenów wiejskich, a jednocześnie czerpać zyski z działalności na swojej ziemi, mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty. Taki kredyt dla rolników udzielany jest przez niektóre banki, które współpracują z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Współpraca z ARiMR
Banki komercyjne, które podjęły z ARiMR współpracę, oferują potencjalnym kredytobiorcom kilka różnych linii. To tzw. kredyty preferencyjne, które dla rolników są o wiele tańsze niż zobowiązania tradycyjne. Co więcej, kredyt dla rolnika, który udzielany jest przy wsparciu ARiMR, może dawać szereg dodatkowych korzyści.
Czy wiecie, że rolnik może ubiegać się o tego rodzaju wsparcie finansowe do kwoty nawet 8 milionów złotych? To ogromna suma, a na takie wsparcie raczej nie mógłby liczyć, korzystając ze standardowej oferty banku komercyjnego.
Warunki oferowanych linii kredytowych są różne
W ramach jednych kredytobiorca zostaje zwolniony ze spłaty części raty odsetkowej, przy innych z części raty kapitałowej. To nie wszystko, bo okazuje się, że taki kredyt dla rolników charakteryzuje się też niższą prowizją dla banku, niższym oprocentowaniem oraz niższą marżą.
Banki oferujące kredyty preferencyjne dla rolników, potwierdzają, że takie zobowiązania można przeznaczyć na różne cele. Najczęściej jest to zakup maszyn i sprzętów, które stają się niezbędne w codziennej pracy na roli. Nierzadko są to również inwestycje związane z nabyciem zwierząt hodowlanych, roślin czy profesjonalnych nawozów.
Czy możliwy jest zakup ziemi?
Okazuje się również, że kredyt dla rolników, który banki oferują we współpracy z ARiMR dotyczyć może zakupu ziemi rolnej, która niezbędna jest do rozpoczęcia działalności rolnej bądź jej rozwoju.
W tym przypadku linie kredytowe mogą zawierać pewne ograniczenia. Kładąc nacisk na wzrost rozwoju rolnictwa wysokotowarowego, możliwy może być na przykład zakup ziemi nie mniejszej niż o powierzchni 1 hektara.
Jakie korzyści oferuje bank?
Spłata części zobowiązania, niska prowizja, oprocentowanie i marża to już ogromne zalety kredytu preferencyjnego. Okazuje się jednak, że kredyt dla rolników zawiera jeszcze dodatkowe korzyści. Kredytobiorca może uwzględniać preferowaną długość okresu trwania umowy kredytowej, dzięki czemu ma kontrolę nad wysokością rat zawieranego zobowiązania.
Sam bank dodaje jeszcze indywidualne bonusy. Tutaj wymienić możemy chociażby korzystne ubezpieczenie inwestycji, która jest celem zaciąganego kredytu. Trzeba pamiętać, że taka ochrona w rolnictwie jest niezbędna. Często zdarza się przecież, że uprawy i hodowle ulegają niespodziewanym atakom żywiołów.
Podsumowanie
Wydaje się, że po latach marazmu na polskiej wsi, rozpoczęły się dla niej „złote czasy”. Chcemy dorównać rolnikom, którzy zajmują się prowadzeniem swoich gospodarstw w Niemczech, Holandii czy we Francji. Patrząc na kwalifikacje rodzimych rolników i warunki, jakie oferują nasze tereny wiejskie, przy takim wsparciu to tylko kwestia czasu, by Polska stała się w tej dziedzinie liderem.