Raport z BIG. Czy mówi wszystko o zadłużeniach osoby fizycznej?

Tak zwane BIG-i to Biura Informacji Gospodarczej. Są instytucjami powołanymi do tego, aby gromadzić informacje gospodarcze o osobach fizycznych oraz firmach. Raporty przygotowywane przez BIG-i są źródłem informacji o tym, czy dany klient lub kontrahent jest rzetelny. Jakie informacje zawiera i jakie ma znaczenie? Wyjaśniamy.

Rzetelność klienta jest bardzo ważna – zwłaszcza wówczas, gdy podpisuje się z nim długą umowę lub pożycza pieniądze. Tym, co może wzbudzić zaufanie, jest pozytywna informacja gospodarcza. Jeśli jest ona w jakikolwiek sposób nadszarpnięta, bardzo prawdopodobne jest, że taki klient nie otrzyma np. sprzętu na raty czy umowy na abonament telefoniczny.

Jakie informacje zawiera raport BIG?

Każde Biuro Informacji Gospodarczej działa na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 ze zmianą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Warto wiedzieć, że w Polsce działa ich kilka, a najważniejsze z nich, z którymi współpracują również firmy windykacyjne, takie jak Ultimo, to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Zadaniem tych instytucji jest gromadzenie informacji gospodarczych o osobach prywatnych i firmach, które zostaną przesłane przez wierzycieli. Mogą być to informacje:

  • negatywne – dotyczące dłużników, którzy unikają spłaty;
  • pozytywne – potwierdzające sumiennie regulowane zobowiązania.

Gdy mowa o osobach prywatnych, do BIG można zgłosić negatywną informację wówczas, gdy:

  • kwota długu wynosi minimum 200 zł (w przypadku firm jest to 500 zł);
  • od terminu płatności upłynęło minimum 30 dni, a wierzyciel poinformował dłużnika o umieszczeniu informacji o nim w bazie danych z miesięcznym wyprzedzeniem.

Taka informacja jest dostępna dla:

  • firm i instytucji, które wystąpią o jego przedstawienie;
  • osoby, której ona dotyczy – raz na pół roku możesz wystąpić o taki raport o sobie bezpłatnie.

Czy raport przygotowany przez Biuro Informacji Gospodarczej dostarcza pełnej informacji o zadłużeniu?

Raporty BIG są bardzo rzetelnym źródłem informacji o zadłużeniu, dlatego korzysta z nich tak wiele podmiotów gospodarczych. Warto wiedzieć, że wierzyciel ma obowiązek niezwłocznego usunięcia negatywnej informacji o dłużniku, gdy ten ureguluje swoje zobowiązania finansowe.

Dobrze pamiętać, że w BIG-ach przechowywane są wyłącznie informacje, które zostały przesłane przez wierzycieli. Czy zatem znajdują się tam dane dotyczące wszystkich długów? Nie zawsze. Należy zwrócić uwagę na ograniczenia co do minimalnej kwoty, jaką musi wynosić wierzytelność, aby można ją było zgłosić, a także na to, że wpisy nie trafiają do rejestru „z automatu” – jak ma to miejsce np. w przypadku Biura Informacji Kredytowej.

Niemniej jednak, dane te są uwzględniane przez wiele banków, instytucji finansowych czy usługodawców. Dlatego warto uniknąć ryzyka, że negatywna informacja o tobie trafi do BIG. Jak to zrobić? Rzetelnie spłacaj swoje zobowiązania. A jeśli np. jesteś klientem firmy windykacyjnej, takiej jak Ultimo – uzgodnij harmonogram spłaty i dotrzymuj terminów płatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here