Czy da się rozliczyć PIT w 5 minut? Lub mniej? W końcu tak! W tym roku Ministerstwo Finansów wreszcie uruchomiło usługę e-PIT, czyli automatyczne wypełnienie PIT za dany rok finansowy.
Jak działa e-PIT?
Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnia PIT za ubiegły rok na postawie posiadanych danych (PIT-11 lub dokumentów podatnika). Podatnicy mogą przejrzeć, zmodyfikować lub odrzucić wypełnioną deklarację.
Dla kogo jest e-PIT?
Wstępnie wypełnione deklaracje czekają na podatników rozliczających się za pomocą poprzez PIT-37 (m.in. dla dochodów z umów o pracę i z umów cywilnoprawnych) i PIT-38 (dla dochodów np. z giełdy).
Co trzeba zrobić, by uzyskać dostęp do Twój e-PIT?
Na szczęście nic. Nie ma konieczności wypełniania żadnego wniosku. Wstępnie wypełniony formularz można zaakceptować albo uzupełnić (np. o dodatkowe ulgi, poprawić, jeśli są błędy). Można go także zignorować i wypełnić samodzielnie np. najbardziej tradycyjnie — na papierze.
Gdzie znajdę swój ePIT?
Aby zobaczyć swoje e-PITy trzeba zalogować się na stronie https://www.podatki.gov.pl/. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego (trzeba go oczywiście wcześniej mieć) lub poprzez podanie danych autoryzacyjnych (PESEL lub NIP, data urodzenia, przychód za poprzedni rok, przychód za rozliczany rok).
Co jeśli zignoruję ePIT?
Jeśli podatnik nie wyśle innego wniosku samodzielnie, wtedy wstępnie wypełnione e-PITy uznaje się za wysłany i rozliczenie odbywa się według niego.
Czy ePIT na pewno jest dobrze rozliczony?
Elektroniczne zeznanie uwzględnia informacje od pracodawców, którzy do końca stycznia przesłali do urzędów odpowiednie rozliczenia z informacjami o naszych dochodach (PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11 i PIT-11A). Nie ma gwarancji, że znajdą się tam wszystkie dochody (gdyż któryś z pracodawców mógł nie zdążyć lub zapomniał je przesłać). Dlatego warto sprawdzić, czy wszystkie dochody są uwzględnione.
Czy Twój e-PIT uwzględnia informacje o ulgach podatkowych?
Twój e-PIT automatycznie uwzględnia ulgę na dzieci (ale zakłada, że przysługuje ona na dziecko do lat 18; jeśli dziecko ma mniej niż 26 lat i nadal się uczy, trzeba dodać ulgę ręcznie), inne ulgi (np. związane z darowiznami) trzeba dodać samodzielnie.
Czy korzystając z ePIT mogę podzielić się swoim 1% podatku?
Jak najbardziej tak. We wstępnie uzupełnionym wniosku uwzględniona zostanie organizacja, na którą 1% został przekazany w poprzednim roku rozliczeniowym. Można ją zostawić lub zmienić.
Co zrobić po wysłaniu rozliczenia przez Twój e-PIT?
Jeśli konieczna jest dopłata, należy przelać pieniądze na właściwe konto w ciągu 7 dni od zaakceptowania wniosku przez Urząd Skarbowy. Jeśli chodzi o zwrot — zostanie on przekazany w ciągu 45 dni od wypełnienia wniosku.