Huśtawki ogrodowe są podstawowym i najczęściej używanym urządzeniem rekreacyjnych na placach zabaw dla dzieci. To jeden ze skutecznych sposobów na zachęcenie dziecka do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, a przy okazji ciekawa rozrywka. W zależności od wieku dziecka i jego preferencji należy wybrać odpowiednią huśtawkę.
Huśtawki ogrodowe dla dzieci – rodzaje
W sklepach rodzajów huśtawek ogrodowych jest cała masa. Na dobrą sprawę, różnią się one materiałem, z którego są wykonane. Wyróżniamy:
Huśtawki ogrodowe metalowe, chodzi głównie o stelaż, ponieważ to on jest metalowy. Jeżeli chodzi o siedzisko może być inne: metalowe, plastikowe lub drewniane. Siedzisko zawieszane jest na stelażu za pomocą sznura, łańcucha lub metalowych prętów. Metalowe pręty sprawiają, że huśtawka staje się sztywna, jednak taki rodzaj siedziska jest stabilny i odpowiedni dla młodszych dzieci.
Huśtawki ogrodowe drewniane, najbardziej klasyczna wersja huśtawki. Siedzisko w takiej huśtawce, również może być różne, metalowe, drewniane lub plastikowe. Zawieszone jest zwykle na sznurze lub łańcuchu. Jest to świetny element domowego mini placu zabaw dla dzieci.
Huśtawki ogrodowe plastikowe, przez to że jest dość lekka, dedykowana jest dla najmłodszych dzieci. Można ją postawić zarówno w domu, jak i ogrodzie. Siedzisko zazwyczaj również jest plastikowe, w kształcie fotelika lub deski. Przymocowane jest do stelażu za pomocą sznurka.
Jak wybrać huśtawkę odpowiednią do wieku dziecka?
Każda huśtawka jest inna, konkretny rodzaj dedykowany jest dzieciom w odpowiednim wieku. Jaką huśtawkę wybrać dla swojego dziecka?
Huśtawka dla niemowlaka – dedykowane są maluchom od szóstego miesiąca życia. Zazwyczaj wybiera się wtedy huśtawkę typu skoczek oraz huśtawki plastikowe z siedziskiem w kształcie fotelika. Huśtawki dla najmłodszych są zaprojektowane tak, żeby miały podparcie dla pleców dziecka oraz pasy zabezpieczające je przed wypadnięciem.
Huśtawka dla 2 latka – dzieci w tym wieku, powinny korzystać z huśtawki, która ma siedzisko z zabezpieczeniami. Materiał, z którego wykonane jest siedzisko, nie ma takiego znaczenia jak pasy bezpieczeństwa. Młodsze dziecko zawsze powinno korzystać z huśtawki pod kontrolą osoby dorosłej.
Huśtawka dla dzieci starszych – mowa tutaj o dzieciach powyżej trzeciego roku życia. Maluchy w takim wieku mogą korzystać praktycznie z każdego rodzaju huśtawki. Dla starszaków ciekawym pomysłem jest zakup huśtawki ze zjeżdżalnią lub domkiem. Wedy powstanie taki mini plac zabaw dziecięcy.
Przeczytaj też: http://www.gadzinowski.pl/ogrodowe-domki-dla-dzieci-jaki-rodzaj-wybrac/