Instalacja OZE

Instalacje OZE są coraz chętniej wykorzystywane w wielu polskich domach. Powodów można wymienić wiele – najważniejsze to oczywiście względu ekologiczne oraz chęć wygenerowania oszczędności na opłatach za prąd. OZE to świetny pomysł by ograniczyć emisję gazów szkodliwych, powstających podczas spalania tradycyjnych źródeł energii – którymi w naszym kraju są przede wszystkim węgiel kamienny oraz brunatny. Poniżej podpowiadamy – z jakich rozwiązań OZE warto korzystać oraz jakich korzyści możemy się po nich spodziewać.

OZE – odnawialne źródła energii dla twojego domu

Z jakich rozwiązań korzysta się najczęściej w naszym kraju? Wymienić należy przede wszystkim kolektory słoneczne, moduły fotowoltaiczne, kotły na biomasę oraz pompy ciepła.

Kolektory słoneczne są uważane za najlepsze rozwiązanie w zakresie OZE. Montowane są przede wszystkich na dachach – w celu gromadzenia energii solarnej i praktycznego jej wykorzystania. Mogą zostać wykorzystane do podgrzewania wody – na przykład tej użytkowej, wykorzystywanej w kuchni i łazience.

Moduły fotowoltaiczne to skomplikowane elementy, których zadaniem jest przetransformowanie energii słonecznej w energię elektryczną. Możemy wykorzystać ją w normalnym funkcjonowaniu naszego gospodarstwa domowego. Jest to świetny pomysł, jeśli szukasz pomysłu na obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną. Ponadto, nadmiar wytworzonej i niewykorzystanej energii może zostać „sprzedany” miejscowej elektrowni.

Kotły na biomasę to alternatywa wobec kotłów do spalania paliw stałych. Można w nich wykorzystywać różnego typu biomasę – zrębki, polana, ziarna, rośliny energetyczne, pellety oraz inne rodzaje „paliw” pochodzenia organicznego. Warto podkreślić, że jest to wybór osób, którym zależy na względach ekologicznych – używanie tych kotłów pozwala zredukować emisję szkodliwych tlenków siarki, typowych dla paliw węgielnych.

Pompy ciepła to urządzenia pozyskujące źródła energii odnawialnej znajdujące się głęboko w gruncie, w wodzie bądź powietrzu. Pompa ciepła pobiera dany typ energii, a następnie przekazuje do systemu grzewczego, gdzie zostaje ona wykorzystana. Można za jej pomocą ogrzewać pomieszczenia mieszkalne lub podgrzewać wodę użytkową.

Fotowoltaika – liderem OZE

Nie powinno dziwić, że właśnie moduły fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju większym zainteresowaniem niż inne instalacje OZE. Wiele domów jest budowanych w taki sposób i w takiej lokalizacji, by istniała możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału energii słonecznej.

Na szczęście, wiele budynków już postawionych również może korzystać z fotowoltaiki. Dotyczy to zwłaszcza budynków ulokowanych z dala od dużych zabudowań oraz drzew, ulokowanych na szczytach lub stokach wzniesień. Szczególnie, jeśli konstrukcja dachu jest nieskomplikowana – rozwiązanie fotowoltaiczne nadają się do stosowania. Zaleca się, by dach był skierowany ku południu, a kąt jego nachylenia pomiędzy 20-45 stopniami. Wówczas, mamy możliwość optymalnego wykorzystania potencjału instalacji fotowoltaicznej.

Warto jednak podkreślić, że nawet w przypadku dachów o mniejszym spadzie lub odchylonym względem strony południowej, zastosowanie fotowoltaiki wciąż może być opłacalne. Potencjalne straty względem optymalnego kierunku i sposobu ułożenia często są mniejsze niż 10 procent. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here