Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko szansa na znalezienie zatrudnienia, ale również dobry moment na rozmowę o płacy z przyszłym pracodawcą. W jaki sposób się do tego przygotować? Jak negocjować pensję na rozmowie kwalifikacyjnej?
Oszacuj, ile możesz dostać
Aby skutecznie negocjować stawkę, musisz się dowiedzieć, jakie w ogóle masz możliwości. A dokładnie, ile na tym stanowisku można zarobić w Twoim regionie. Skąd wziąć takie dane? Czeka Cię mały research w internecie. Popytaj na forach i w grupach (najlepiej anonimowo). Przejrzyj portale skupione na rynku pracy.
Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę, gdy chcesz negocjować pensję na rozmowie kwalifikacyjnej? Na pewno to, jak duże masz doświadczenie i jakie są Twoje kwalifikacje. Często firmy oferują widełki płacowe. Na tym samym stanowisku wydajniejszy pracownik może zarobić nawet 50% więcej. Oczywiście musisz sobie też zadać pytanie, ile chcesz zarabiać i jaka płaca pozwoli Ci na wygodne funkcjonowanie.
Zadanie będzie łatwiejsze, gdy idziesz do nowego miejsca pracy na podobne stanowisko do obecnego. Wówczas wiesz już, jak kształtują się płace, a przede wszystkim jesteś w stanie określić stawkę – może ona wynosić np. o 10% więcej niż Twoje obecne zarobki.
Wyższy pułap na początek
Jak każde negocjacje, tak i rozmowę na temat wysokości wynagrodzenia, warto rozpocząć od postawienia drugiej stronie warunków trudnych do spełnienia.
Jak negocjować pensję na rozmowie kwalifikacyjnej? Jeżeli już ustaliłeś, ile chcesz zarabiać i że jest to mniej więcej zgodne z pensjami na tym stanowisku, dodaj do oszacowanej kwoty 10-15%. To będzie Twoja wyjściowa propozycja. Najpewniej tyle nie dostaniesz, ale bardzo możliwe, że ostateczny wynik będzie wyższy niż w sytuacji, w której od razu podałbyś właściwą wartość.
Czy firmę na Ciebie stać?
Twoja płaca będzie też zależeć od kondycji firmy. Jeżeli wiesz, że idziesz na rozmowę do małego przedsiębiorstwa, które dopiero zaczyna się rozwijać albo do firmy, która właśnie ma problemy finansowe, raczej nie spodziewaj się wysokiego wynagrodzenia. W takiej sytuacji możesz też wziąć pod uwagę scenariusz, w którym przystaniesz na propozycję pracodawcy, a wrócisz do tematu pensji, gdy okaże się, że firma będzie sobie dobrze radzić.
Przygotuj solidne argumenty
Aby negocjować pensję na rozmowie kwalifikacyjnej musisz dysponować solidnymi argumentami. Pamiętaj, by pochwalić się dobrymi referencjami, doświadczeniem i kwalifikacjami. A może jesteś jedyną osobą w regionie, które ma tak dobre wyniki? Przed udaniem się na rozmowę z rekruterem przygotuj wszystkie mocne argumenty po Twojej stronie.
Dodatkowe korzyści
Pieniądze to nie wszystko! I nie mówimy nawet o satysfakcji z pracy, ale o dodatkowych benefitach. Co może się do nich zaliczać? Na przykład pakiet sportowy, dobra opieka lekarska, umowa o pracę na czas nieokreślony, ciekawy system premiowania czy ponadprzeciętnie długi urlop.
Czasem pracodawcy proponują właśnie takie korzyści, zamiast wyższej pensji. Może na pierwszy rzut oka wygląda to na próbę zbycia pracownika, ale ofertę warto dobrze przemyśleć. Czasem pakiet benefitów może być dla Ciebie atrakcyjniejszy niż dodatkowe złotówki na koncie.