Poznaj sposoby, jak poradzić sobie z wysokimi cenami paliw na stacjach

Od kilku miesięcy ceny paliw na stacjach utrzymują się na dość wysokim poziomie, co wzbudza niezadowolenie wszystkich kierowców. Podwyżka cen zaledwie o kilka groszy skutkuje znacznym zwiększeniem kosztów paliwa. Warto poznać sposoby, dzięki którym można ograniczyć wydatki na stacjach benzynowych.

Średnie detaliczne ceny paliw na stacjach na dzień 26.07.2018 roku kształtują się na następującym poziomie:

  • benzyna bezołowiowa 95 – 5,08 zł/l,
  • benzyna bezołowiowa 98 – 5,38 zł/l,
  • olej napędowy – 5,01 zł/l,
  • autogaz – 2,37 zł/l.

Biorąc jednak pod uwagę spodziewane podwyżki cen na rynku hurtowym oraz marżę detaliczną, w najbliższym czasie nie ma co liczyć na to, że ceny paliw na stacjach zostaną obniżone. Powodów takiego stanu jest kilka – głównym jest spadek amerykańskich zapasów surowca do 1,4 mln baryłek.

Jak zaoszczędzić na kosztach paliwa?

Najprostszym sposobem pozwalającym ograniczyć wydatki związane z tankowaniem pojazdu jest… korzystanie z innych środków transportu. W praktyce jest to jednak dość trudne w realizacji, dlatego kierowcy poszukują innych – bardziej realnych metod.

  • Podróżuj wspólnie z sąsiadem

Ty i Twój sąsiad jeździcie do pracy w tym samym kierunku? Jeżeli obaj korzystacie z samochodu, zacznijcie podróżować wspólnie. Ustalając harmonogram, unikniecie „pustych przebiegów” – tym samym ograniczycie wydatki związane z zakupem paliwa.

  • Dołącz do programów lojalnościowych

Jeżeli jesteś kierowcą, poszukaj programów lojalnościowych, dających dostęp do benefitów, np. rabatów na tankowanie czy zwrotów za paliwo.

Przykładem takiego programu lojalnościowego jest m.in. „Tankuj Korzyści” przygotowany przez Toyota Bank. Promocja dedykowana posiadaczom Moto Konta, pozwala uzyskać zwrot za paliwo. Dodatkowymi benefitami są także rabaty na samochody oraz bony paliwowe. Wystarczy założyć konto bankowe, pobrać aplikację i dokonać rejestracji. Po spełnieniu określonych warunków, można liczyć na cashback do nawet 10%.

  • Ogranicz korzystanie z pojazdu

O ile wykorzystywanie samochodu jako środka transportu do pracy znajduje uzasadnienie, o tyle przejażdżkę do sklepu oddalonego od miejsca zamieszkania zaledwie kilkaset metrów można uznać za przesadę. Na krótkim dystansie samochód zawsze będzie pobierał mnóstwo paliwa – w porównaniu z długą trasą. Korzystając z auta tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne, zaoszczędzisz sporo na paliwie – szczególnie, jeśli jazda na bardzo krótkim dystansie jest u Ciebie na porządku dziennym.

Ceny paliw na stacjach ustalane są niezależnie od oczekiwań kierowców, a wzrostów nie da się uniknąć. Warto jednak wdrożyć rozwiązania, dzięki którym podwyżki będą odczuwalne w minimalnym stopniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here